| Idontcare69 a întrebat:

De ce sunt unii oameni reci si inchisi in ei? Cum ii poti face sa vorbeasca? Chiar daca au incredere in tine.

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Pentru că viaţa îţi dă în cap des şi de fiecare dată când te ridici laşi ceva din tine pe parchet.winking Nu ai ce să le faci. Doar să-i tolerezi şi să iubeşti câţiva. Nu ai idee cât poate schimba sentimentul ăsta. happy

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Deoarece tu crezi ca au incredere in tine dar nu au. Increderea in adevaratul sens se castiga foarte greu, mai ales daca viata a dat des peste tine cu piciorul.

| LoveSleep a răspuns:

Nu poți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, poate au si ei o viata grea si nu prea le mai pasa de nimic si pot fi chiar asa de tristi incat sa nu aibe chef de socializare. Sau poate au suferit in trecut si inca au ramas cu sechele de atunci.
Sau poate sunt asa pentru ca sunt mai diferiti de oamenii obisnuiti si nu vor sa se amestece cu persoane diferite de ei.

Daca vrei sa-i faci sa vorbeasca te sfatuiesc sa-i cerecetzi un pic si sa aflii ce pasiuni au si mai apoi sa ii intrebi diverse chestii despre pasiunile respective. Si incearca sa ii mai ajuti cu diverse chestii(teme, invatat sau orice) ca sa vada ca pot avea incredere in tine.
Daca sunt din aia cu depresii, suparati pe viata intreaba-i ce i-a adus in starea asta. Un deprimat mereu va vorbi despre ce-l doare doar ca lumea sa-i vada tristetea, persoanele deprimate fac orice sa-si expuna tristetea de fata cu lumea.(Asta-i un lucru de care sunt 100% sigur).
In fine trebuie sa fii un pic insistenta si sa le arati ca iti pasa de ce zic ei(cel mai important lucru e sa ii asculti atunci cand iti povestesc ceva si sa nu plec cand sunt in toiul discutiei sau sa schimbi subiectul).
Daca dupa multa insistenta te vor respinge lasa-i in pace, poate nu sunt pregatiti sau poate nu te plac.
Oamenii retrasi sunt in general oameni extrem de seriosi si de obicei cauta sa socializeze numai cu alti oameni seriosi, iar daca nu esti genul de persoana care poate arata seriozitate te vor evita.

| neca a răspuns:

Eu insumi sunt o persoana rece si inchisa, probabil din cauza problemelor mele de anxietate (cel putin asta imi place sa cred)
daca vrei sa faci asa o persoana sa vorbeasca incearca sa arati interes fata de el/ea, daca tot nu se deschide fata de tine inseamna ca ori nu te place, ori nu are nici un interes fata de tine, ori nu se simte comfortabil/la sa exprime sentimente cand sunt mai multi oameni in jurul lui/ei. mai poti sa incerci sa vorbesti cu el/ea cand sunteti singuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Plusshhh a răspuns:

Fii alaturia ei, sprijina acel om in tot ceea ce face sa simta ca e cineva langa el care il iubeste, care il asculta. Stai de vorba mai mult cu el chiar daca te respinge. Incearca sa ii spui cat de mult inseamna pentru tine. Sper ca te-am ajutat :*