| Anonymus3000 a întrebat:

Cum as putea deveni mai bun la bataie. Ziceti-mi niste proceduri sau scheme cum sa opresc un pumn, cum sa ma apar, cum sa il bat mai usor. Din cate stiu eu nu cel mai fortos castiga pentru ca eu nu am cine stie ce forta dar nici de sa nu simti nimic nu am. Deci dati-mi niste scheme, ceva sa ii bat pe toti. Fara raspunsuri gen : Nu e bine sa te bati etc.

13 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Nu trebuie sa fii fortos, trebuie sa fii rapid. Iuteala e cea mai importanta intr-o bataie, degeaba esti fortos daca nu esti iute.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu cel mai forţos câştigă. Cel care are bâtă de baseball în mână câştigă. Dacă nu ai...cel care fuge cel mai repede, nu câştigă, dar scapă de bătaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Woodenpints91 are perfecta dreptate si merita funda.
Nu e bine sa te bati pentru ca degeaba inveti tu sa te bati cand ala o sa scoata un cutit te feliaza.
Si in plus daca inveti sa te bati si il omori ce ai rezolvat? Intri la puscarie si daca ii rupi de exemplu mana o sa platesti foarte multi bani pentru spitalizare si tratament.
Mai bine invata sa alergi repede si sa ai rezistenta pentru ca asta e cu adevarat important.

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Fa-ti rost de un sac de box sau daca nu fa-ti tu unul(il poti umple cu nisip, haine sau rumegus) eu ti-as recomanda sa il umpli cu haine
tine minte ca un pumn puternic nu pleaca doar din brat, ci din tot corpul
ps:cand lovesti sacul tine mereu garda sus si miscate in jurul lui

| NicolasGabriel a răspuns:

Pai, cand te bati, nu consteaza forta sau muschii.De ex
-Ai muschi dar n-ai forta
-Ai forta da n-ai pumn
Ponturi
-Iti trebuie un pumn mare, in acelasi timp sa fie si tare(da in perete sa il intaresti)
-Trebuie sa fii iute, adica sa incerci sa dai multi pumni si sa te si feresti in acelasi timp
-Fi rezistent, adica in loc sa te apuce plansu si sa mergi la mama ta mai bine stai acolo si incerci sa ii faci fața.
De restul cred ca iti dai seama si singur.
Funda?!?

| Alexxxss a răspuns:

Auzi azi mi-am luat bataie adica 2 vs unu unu ma tinea si altu ma batea mi-am luat 3 pumni in maxilar am avut noroc ca am gasit o blana ruptu de la banca din fata blocului aia.Azi trebuie sa merg sa rezolv problema cu aia ii bat la ei in casa 1 vs 1. Fa si u flotari si abdomene dai pumni in perne in garduri

| TurdaVasi a răspuns:

Chestia e sa ai mult mult tupei.
Eu de ex nu am tupeu sa ma iau de alti, dar in caz de necesitate fata-n fata i bat aproape pe toti (exceptand pe cei de la liceu) chiar si de acolo pe cativa.
In MMA se felosesc strangularile dar in bataia de strada nu ai timp de astea, eu de fiecare data ma apar si ma uita la adversar in ochi, si dupa care il lovesc cat por eu de tare in zona fetei.
Principala baza e sa : aperi, feresti LOVESTI.Asculta bug mafia da cat poti de tare, asta o sa-ti dea incredere si tupe. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| georgianu a răspuns:

Ma fi atent daca iti da un pum nu trebuie sa te mai intreseze de politie, de nimic ii dai una in fata ca sal doara daca o sal doare trebuie sa isi revina iar tu sa nu il lasi ii dai 4-5 pumni in fata cu toata forta si in burta si dupa il lasi acolo plin de sange si daca faci din astea o s-a cam se fereasca uni de tine ma intelegi!?

| steff66 a răspuns:

De ce fuga nu prea este o solutie

Pentru inceput, te asigur ca nu exista o metoda suta la suta sigura in ceea ce priveste evitarea unei dispute de acest gen. Unii, conform proverbului romanesc, merg pe pricipiul fugii rusinoase, dar sanatoase.

Fuga poate fi o solutie atunci cand stii ca excelezi din acest punct de vedere. Pentru ca daca nu o faci, am o veste proasta – fugind il starnesti pe "animalul" care te urmareste.

Iar daca te ajunge, te asigur ca va fi suficient de surescitat incat sa te altoiasca zdravan si cu o pofta deosebita happy

Prin urmare, alege fuga doar atunci cand stii sigur ca alergi bine, cand agresorii sunt numerosi si cand ai epuizat orice alta metoda de evitare a conflictului.
Priveste-ti adversarul in ochi si vei afla multe

Unii iti vor spune ca a-l privi in ochi pe cel care cauta scandal echivaleaza cu o atitudine provocatoare. Asa o fi, dar intre a risca sa-l provoci si a risca sa nu vezi o intentie de lovire, e de preferat prima varianta.

Contactul vizual nu te va ajuta doar sa-ti poti exprima o atitudine de incredere in sine, netematoare, ci te ajuta sa ai in campul vizual linia umerilor celui din fata ta. Orice incercare de lovire, indiferent ca e vorba de lovitura de pumn sau cea de picior presupune o ridicare a umarului.

Daca loviturile de pumn se pot anticipa pentru ca bratele celui din fata ta sunt in campul vizual periferic, o lovitura joasa de picioar ar putea sa te surpinda daca nu vei vedea miscarea semnalizanta a umerilor agresorului.

Pe scurt, fara prea multa teorie, umerii "telefoneaza" miscarile. Mai ales in cazul celor care nu au o pregatire speciala in ceea ce priveste sporturile de contact.
Pumnul e cel mai rapid, piciorul e cel mai puternic

Filmele spectaculoase cu Van Damme sau alti eroi "zburatori" deformeaza mult realitatea luptelor reale. Concret, majoritatea confruntarilor dintre doi tipi neinitiati in dispute de acest gen incep prin impingeri reciproce, una-doua lovituri si apoi lupta la sol.

Ideea de-a lovi cu piciorul asa cum ai vazut prin filmele de actiune este o idee destul de proasta. Loviturile de picior, mai ales cele inalte, trimise spre zona capului, sunt lovituri lente. Viteza de executie a unei astfel de lovituri creste in cazul celor antrenati, dar categoric este o lovitura mai lenta decat cea de pumn.

Bratele sunt rapide si extrem de eficiente, iar mai jos iti voi spune ceva si despre felul in care ar trebui sa le folosesti.

Legat de loviturile de picior, cele mai puternice si mai rapide in acelasi timp sunt loviturile joase. Poti lovi "femeieste" in tibie, poti lovi si mai "femeieste" in testicule.

Totusi, merita sa petreci putin timp pentru a invata cum sa aplici una dintre cele mai de succes lovituri de picior din artele martiale - gedan mawashi geri ( poti lovi pe interiorul / exteriorul coapsei adversarului sau chiar pe articulatia genunchiului).

Executata corect si cu forta potrivita, acest tip de lovitura poate fi socanta pentru adversar si, in cazul celor neinitiati, ii poate face sa renunte rapid la orice atitudine agresiva (am vazut cazuri in care cel lovit n-a mai mers normal si doua saptamani dupa o astfel de lovitura aplicata pe exteriorul coapsei).
Nu ameninta daca nu poti pune totul in practica

Una dintre cele mai mari erori pe care le poti face intr-o disputa violenta este sa faci amenintari pe care nu le poti pune in aplicare. Concret, daca-i spui unuia "potoleste-te sau iti sparg fata!" fii sigur ca esti in stare sa o faci daca adversarul iti raspunde "pai, ia fa-o!".

Daca nu esti in stare se vor intampla rapid doua lucruri: tu-ti vei pierde din increderea in sine, iar el va prinde curaj avand in fata doar un flacau cu gura mare. Prin urmare, daca latri, fii gata sa si musti.
Loveste primul si loveste in serie

Una dintre cele mai penibile imagini posibile este cea in care doi flacai se ameninta unul pe altul cu bataia, se reped ca doi cocosi, se imping, se ameninta din nou, iar se imping…

Daca nu ai cum sa eviti o disputa violenta, macar fa in asa fel incat sa lovesti primul, fa in asa fel incat sa lovesti zdravan si fa in asa fel incat sa-ti duci adversarul in imposibilitatea de-a mai fi un pericol.

Ti-am spus mai sus ca loviturile de pumn sunt extrem de rapide. Invata cum sa strangi pumnul cand lovesti pentru a nu ajunge in situatia de-a dati luxa sau chiar rupe degetele.

De asemenea, tine minte ca nu toate loviturile necesita forta pentru a avea un efect de neutralizare a adversarului. De exemplu, o lovitura in zona nasului data chiar si cu o forta scazuta il poate face pe agresor sa nu mai poata continua disputa.

Durerea provocata de acest tip de lovitura, precum si lacrimarea incontrolabila il vor face sa nu mai aiba chef de nici de lupta, nici de vorba.

In fine, desi exista tentatia de-a lovi o data si de-a urmari apoi ce face adversarul, incearca sa legi loviturile astfel incat sa zdruncini increderea in sine a adversarului. Un pumn ar putea sa-l ambitioneze, o serie de pumni ar putea sa-l zapaceasca.
Ce sporturi te ajuta in luptele de strada

Vei auzi o gramada de recomandari, fiecare practicant al unui sport de contact are tendinta sa-si laude disciplina.

Dincolo insa de aceste dispute, e bine sa stii ca sporturile care presupun lupta la sol pot fi extrem de eficiente atunci cand ai un singur adversar (BJJ, judo, lupte libere), iar cele care presupun lupta in picioare sunt mai eficiente in cazul disputelor cu mai multi adversari.

Pentru calirea organismului si pentru a ajunge sa-ti stapanesti bine emotiile in cazul unui conflict violent de strada, eu iti pot recomanda din proprie experienta Kyokushin.

| Claudiu_George_1996 a răspuns:

Dai una si spargei fata daca nu il dobori mai dai una laughing

| catalindragos a răspuns:

Înainte eram prost la bătaie acum sunt la o echipă de lupte libere si nimeni nu se mai ia de mine! Sute si tu la o echipă de lupte sau cv.ca sunt echipe in fiecare oras! Sau la box!

| Ionescu_Andrei_1999_BkPy a răspuns:

Te apuci de naruto