| Anonymus3000 a întrebat:

Eu am niste role cu abec 5 de 72 mm rotile si un prieten le are tot abec 5 si 50 mm da nu aluneca la fel de tare ca ale mele si zice ca e mai naspa cu roti mari ca inveti mai greu sa mergi ( eu nu stiu prea bine sa merg sunt incepator). Conteaza marimea rotiilor? Adica cu roti mai mici invat mai usor?

2 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Rotile – Diametrul rotilor are importanta cruciala. Rotile cu diametru mic sunt mai stabile si mai manevrabile, dar se rotesc mai incet. Daca stii deja sa mergi, diametrul indicat pentru roti este intre 78 si 82 mm. Rotile trebuie sa nu fie din plastic, ci din cauciuc sau, de preferinta, din silicon. Duritatea materialului este importanta si ea. Cele mai putin dure sunt mai elastice, dar vor dura mai putin.

Uite aici mai multe: http://www.blog.adry.ro/index.php/tag/tipuri-de-role/

| trifescugabriela a răspuns:

Sincer eu am roti normale la role si mi se pare la fel de usor cu orice marime a rotilor rolelorlaughing