| anonim_4396 a întrebat:

Sall friends...sambata viitoare merg intr-o excursie cu autocarul(dureaza toata ziua). Merg cu clasa. Ce am putea sa jucam? Cum sa ma imbrac(vreau orice combinatie numai sa fie tare)? Cum sa imi prind parul? laughing astept cele mai tari idei. Funda! big grin

1 răspuns:
| question_3585 a răspuns:

Deci pentru par :foarte simplu un coc,ca la sport,
pentru haine:blugi comozi, pulover sport, tenisi sau adidai normali...geaca de primavara.
pentru jocuri :CINE-I MAI VANJOS?

La acest joc participa doua echipe egale ca forta si numar. Inainte de a incepe jocul, pe teren se asaza o linie de demarcare.
Aliniindu-se perpendicular pe linia de demarcare de o parte si de alta a ei, membrii celor doua echipe se iau la brat si formeaza cate un lant. In fruntea fiecarei echipe se situeaza, ca de obicei, cel mai puternic si mai abil: capitanul. Fiecare dintre ei isi adduce echipa la linia de demarcare, se apuca, isi inlantuiesc la randul lor bratele si jocul incepe. Echipele se straduiesc reciproc sa-si traga rivalii dincolo de linia de demarcare, adica, in terenul propriu, impunandu-le sa treaca de linia respective.
Invinge echipa care reuseste sa traga in terenul propriu cel putin trei jucatori din echipa adversa.

DESCURCA-TE!

Toti copiii se afla raspanditi pe terenul de joc, executand in viteza depalsari inainte, inapoi, la dreapata, la stanga; cu pas obisnuit, cu pas adaugat, sau in alergare fara sa se atinga intre ei.
Cei care se ating sau sunt atinsi de colegii lor ies din joc.

FURISEAZA-TE PE UNDE POTI!

In excursii, copiii se raspandesc prin padure, dar fara sa se indeparteze prea mult de conducatorul de joc.
La un semnal dat de acesta, (fluier) copiii incep sa se apropie de el, furisandu-se fara sa faca zgomot, folosind orice obstacol san u fie vazuti.
La al doilea semnal (strigat, bataie din palme) se opresc, ies din ascunzisuri si se asaza in asa fel incat sa fie vazuti de conducatorul de joc.
Acesta se uita la toti copiii si apreciaza care este distanta dintre el si ei. Cel care a reusit sa se apropie pe furis cel mai mult de conducatorul de joc este declarat castigator.

sau mai puteti juca "prinselea" si carti(Pe autocar, nu neaparat)
distractie placuta