| GmVenNo a întrebat:

Am 12ani jumate si azi va voi intreba ceva despre muschi..De ce m-am apucat de la varsta aceasta? Incep de acum incat pana la 15-16 ani sa am un corp destul de frumos.Ca idee am 150cm si 40kg, nu sunt foarte facut dar am o forta destul de buna. Acasa am o singura [[gantera reglabila(bara 2, 5kg, 2discuri de 1, 25 si 2de 2, 5, in total 10kg- ridic fara probleme 7, 5kg,]] La scoala am ridicat pe piept haltera 25kg fara probleme).De ce am deschis acest subiect de fapt?
-As vrea un program de antrenament (cand,ce,cate exercitii,etc)
-Nu pot manca in fiecare zi oua,lapte si nu mai stiu ce mancaruri speciale pentru proteine,dar as vrea sa stiu cam cand sa mananc o portie si de cat.
-Nu vreau sa aud de STEROIZI.
-Si nici sa-mi spuna cineva "Nu ai vrea sa astepti pana te faci mai mare,esti cam mic"
-Ma voi apuca serios de un program bine stabilit, iar in vara am sa ma inscriu si la inot sau sala.
-Aceste exercitii sa fie cu scop de cresterea masei musculare.
-As mai dori sa-mi spune-ti cum as putea sa ma mai inalt putin (in afara de baschet, si alte jocuri) si cam cu cati cm se vede diferenta dupa un anumit timp.
Dau Funda+Vot celui mai bun raspuns! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Piratul10 a răspuns:

Uite aici un articol cu cele mai valoroase Exerciții de forța!:
http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

6 răspunsuri:
| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nu crezi ca esti cam mic sa te apuci de sala? asteapta sa mai cresti sau daca chiar vrei sa faci sport fa acasa flotari, tractiuni la bara, alearga etc.

| GmVenNo explică (pentru ReViNeMaScAtii):

Eu cred ca nu ai citit bine ce am scris mai sus baiatu.Am zis sa nu aud ''ësty cam mic de sala"si am si spus de ce! PUNCT!

| ReViNeMaScAtii a răspuns (pentru GmVenNo):

O fost doar un sfat, poti macar sa faci 20 de flotari corecte "baiatu"
zici ca ai ridicat la piept 25 de kg? oke crezi ca poti face 5-6 serii a cate 10-12 repetari CORECTE? iti garantez ca nu+ ca daca te apuci de la o varsta atat de frageda e posibil sa nu mai cresti...inca o data iti spun, o fost doar un sfat daca vrei du-te la sala si fa-ti o impresie "baiatu"
bafta

| Piratul10 a răspuns:

Buna stiu ca băieți de aici nu te-au ajutat deloc asa ca o sa iti dau o persoana care e in top 100 pe TPU si toate răspunsurile lui sunt doar de sport!
Are doar 3 întrebări dintre care una Stearsa, una despre programul lui de sport +mâncare care e cred ca de luna trecută si una ca sa ne ureze ceva.
E cel mai bun de pe TPU cu Răspunsuri sportive si el chiar știe ce face si știe mai totul despre sport.
La sfârșitul răspunsului meu am sa iti dau site-ul persoanei si pentru informație il cheamă Cosmin si il am la prieteni.

Acum ceva de la mine.

Deci e bine ca ai gantera acum tu poti încerca sa faci cam 3-4 seturi de câte 12.si sa încerci sa faci asa si cu celelalte lucruri de sport pe care le ai.

Si ca sa stii tu nu trebuie sa faci in fiecare zi antrenamente!
Mușchi se fac in zilele in care iei pauza.
Eu tot 12 ani am dar am mult mai multe kg decât tine si am 1.54 si eu tot de la Cosmin mam mai inspirat.
Poti avea program Luni-Miercuri-Vineri/Sambata
Asta e pe 3 zile dar daca vrei poti schimba si faci marți+joi+sambata/duminica

Si alergarea te ajuta mult!
Chiar foarte mult!
Deci iti recomand sa începi sa alergi, nu trebuie sa alergi rapid, încearcă sa alergi Cactușii de putin rapid si sa parcurgi distante cat mai mari, nu trebuie sa alergi foarte tare dar sa parcurgi distante mici ci invers!

Acum am sa iti dau un site acolo o sa iti apară sa citesti 4 părți poti sa le citesti dar ce e mai important vine dupa ce e de citit dupa citit ai acolo jos programe pe 3/4/5 zile si iti arată ce Exerciții trebuie sa faci!
SI IN CAZ CA NU STII SA FACI EXERCIȚIILE vezi ca tot acolo iti scrie:

Exercitii pentru piept
Exerciții pentru abdomen
Exerciții pentru biceps
Exerciti pentru antebrat
Exerciții pentru triceps
Exerciții pentru spate
Exerciții pentru trapez
Exerciții pentru spate
Exerciții pentru picioare:coapse, gambe si fese!
E un site foarte bun si iti recomande sa te uiti la toate!

Dar la unele exerciti nu poti sa le faci decât daca ai ce iti trebuie in Videoclip Dar 1. poti improviza si 2. La unele ai ce iti trebuie din ce ai zis!

Acum sa iti dau site-ul lui!
Iti sugerez ca prima data sa te uiti la întrebarea lui despre program si sa o citesti si sa vezi ce spune apoi poti sa te uiti la Răspunsuri unele sunt mai mult cu ce trebuie sa mănânci si din astea dar sunt si despre antrenamente!
Iti sugerez/recomande sa te uiti la el daca vrei sa reusesti!
SITE-UL E:http://www.tpu.ro/utilizator/qmih

Te rog spune-mi daca te-am ajutat si daca te-au ajutat răspunsurile lui?

Multă bafta si sper ca te-am ajutat!

Funda?

| Piratul10 a răspuns:

Uite aici el adică "Cosmin"despre care ți-am tot vorbit a recomandat 3 programe iti recomandez sa te uiti si poate te ajuta
PS:pe site-ul care ți l-am dat mai înainte poti vedea cum se fac Exercițiile!
Mult succes!

Eu recomand 3 programe, 2 pe 4 zile si unu pe 3 ( al meu ) :

1. 4 zile :

luni -> piept, biceps
marti -> spate
joi -> picioare
vineri -> umeri, triceps, abdomen

2. tot pe 4 zile :

luni -> piept, abdomen
marti -> spate
joi -> picioare, abdomen
vineri -> umeri, brate

3. programul meu de forta :

luni -> zi de impins ( piept, triceps, umeri anterior )
miercuri -> zi de tras ( spate, biceps, umeri posteriori, antebrat )
vineri -> zi de picioare

| Piratul10 a răspuns:

Vreo părere despre ce ți-am scris sau ceva?
Te-au uitat la userul de care ți-am zis!