| GmVenNo a întrebat:

Am 12ani jumate si azi va voi intreba ceva despre muschi..De ce m-am apucat de la varsta aceasta? Incep de acum incat pana la 15-16 ani sa am un corp destul de frumos.Ca idee am 150cm si 40kg, nu sunt foarte facut dar am o forta destul de buna. Acasa am o singura [[gantera reglabila(bara 2, 5kg, 2discuri de 1, 25 si 2de 2, 5, in total 10kg- ridic fara probleme 7, 5kg,]] La scoala am ridicat pe piept haltera 25kg fara probleme).De ce am deschis acest subiect de fapt?

-As vrea un program de antrenament (cand,ce,cate exercitii,etc)

-Nu pot manca in fiecare zi oua,lapte si nu mai stiu ce mancaruri speciale pentru proteine,dar as vrea sa stiu cam cand sa mananc o portie si de cat.

-Nu vreau sa aud de STEROIZI.

-Si nici sa-mi spuna cineva "Nu ai vrea sa astepti pana te faci mai mare, esti cam mic"

-Ma voi apuca serios de un program bine stabilit, iar in vara am sa ma inscriu si la inot sau sala.

-Aceste exercitii sa fie cu scop de cresterea masei musculare.

-As mai dori sa-mi spune-ti cum as putea sa ma mai inalt putin (in afara de baschet, si alte jocuri) si cam cu cati cm se vede diferenta dupa un anumit timp.

Dau Funda+Vot celui mai bun raspuns! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| hibrid112 a răspuns:

Nu spun ca esti mic doar sa nu te superi dar sincer greutatile nu sunt pentru tine inca ai oasele crude si usor fracturabile.Eu te sfatuiesc sa faci flotari tractiuni etc dc nuhappy sau sporturi care favorizeaza buna dezvoltare (baschett) atlestim, cros inot etchappy. Bafta

10 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Daca vrei ca atunci cand o sa fii mare sa ai un corp frumos apucate de sport, nu de muschi. Inot sau polo ar fi ideal pentru un corp frumos.

| greyhound a răspuns:

N-o sa-ti spun "Nu ai vrea sa astepti pana te faci mai mare", o sa te avertizez. Nu stiu de ce ai tu impresia ca ai fi mai destept decat oricine ti-ar spune ca esti prea mic, dar ar fi cazul sa taci si sa asculti.
Corpul tau nu e nici pe departe pregatit sa suporte un regim de sala, organele nu sunt mature la varsta ta, oasele la fel, psihologic esti departe de ce ar trebui sa fie un bodybuilder si cred ca mai sunt 1 milion de motive pentru care nu e bine ceea ce vrei sa faci.
Tu n-ai nici macar un obiectiv (cica "vreau muschi"), nici alimentatia nu poti sa ti-o asiguri dar ai vrea sa ajungi vreun Arnold (care apropo s-a apucat pe la 16 ani de culturism).
Baga bine la cap ce-ti spun daca nu cumva vrei sa ajungi sa cunosti toate spitalele pana la varsta de 30 de ani

| mOnAsX a răspuns:

Ai aici exercitii, alimentatie : http://exercitiisala.blogspot.ro/

| Idealista a răspuns:

Salut,vezi aici raspunsul:
http://www.culturism.ro/......tenta.html

Răspuns utilizator avertizat
| ovize a răspuns:

Nu ai vrea sa astepti pana te faci mai mare, esti cam mic?