| giorgioaaa a întrebat:

Salutare, am si eu o rugaminte la voi daca ma puteti ajuta.De maine ma apuc serios de treaba aici ma refer la exercitiile fizice de acasa care le faci cu greutatea proprie si cateva exercitii cu gantera (am o gantera reglabila pana la 10kg). Imi puteti face un program gen : luni exercitiile cutare, marti, miercuri, joi, vineri. Sambata si duminica odihna. Sau trebuie 2 zile si una libera? In fine daca ma puteti ajuta cu asta as fi recunoscator.As vrea sa pun ceva masa musculara pe mine pana in august, am 14 ani.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai fa-ti asa :

1. zi de impins ( flotari normale, flotari la banca, flotari cu mainile apropiate pentru triceps, flotari cu picioarele in sus pentru umeri - sprijinit de perete, etc. )

De preferat si flotari la paralele, ca la flotarile clasice te sprijini cu picioarele si asta le face ineficiente

2. zi de tras ( 3-4 tipuri de tractiuni cu prize diferite, distante diferite intre maini, etc. )

3. zi de picioare ( fandari, genuflexiuni, etc. ), de preferat cu ceva greu legat de tine si abdomen ( abdomene, ridicari de picioare din atarnat, etc. )

4. zi de pauza

Si apoi reiei. Ai putea incerca ceva de genul.

P.S. : vezi ca alimentatia e mai importanta decat antrenamentul, trebuie sa te axezi pe PROTEINE la greu

12 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

1. Nu pui masa musculara in 2 luni ( de fapt 1 jumate )
2. Nu pui masa musculara acasa.

| giorgioaaa explică (pentru Wehes):

No bun hai sa zicem ca m-am exprimat gresit, vreau sa ma ajutati cu un program astfel in cat sa fac miscare acasa fara sa merg la sala.Cum am mai zis in ziua cutare atatea flotari cu x serii a cate x repetari si asa mai departe.Si sa imi ziceti cum sa procedez adica luni si marti fac exercitiile, miercuri liber, joi vineri iar fac, sau cum credeti ca e mai bine.

| Wehes a răspuns (pentru giorgioaaa):

Ce ti-a raspuns Cosmin mai sus doar ca sa stii ca nu se compara ''Acasa'' cu ''Sala''.
Bafta!

| MrOvidiu a răspuns (pentru Wehes):

Am reusit sa pun masa musculara acasa cu o gantera, o haltera si o bara pentru tractiuni.Dar fac exercitii de 2 ani si jumatate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrOvidiu):

Arata-ne

p.s. : picioare cum ai lucrat?

| Wehes a răspuns (pentru MrOvidiu):

Esti fenomenal. Gandeste-te la diferenta urmatoare :
Faceai sala 2 ani jumate. E o diferenta URIASA. Asta vad ca nu intelegi, acasa nu e aceeasi motivare ca la sala, atmosfera, devotament si asa mai departe.

| MrOvidiu a răspuns (pentru Wehes):

Ai mare dreptate dar crede-ma ca nu am avut timpul necesar pentru sala.

| Wehes a răspuns (pentru MrOvidiu):

E de inteles ca nu ai posibilitatea, n-am treaba.
Dar mai sunt idioti care se apuca sa ne zica noua ca, acasa ai rezultate mai mari ca la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru giorgioaaa):

Pai fa-ti asa :

1. zi de impins ( flotari normale, flotari la banca, flotari cu mainile apropiate pentru triceps, flotari cu picioarele in sus pentru umeri - sprijinit de perete, etc. )

De preferat si flotari la paralele, ca la flotarile clasice te sprijini cu picioarele si asta le face ineficiente

2. zi de tras ( 3-4 tipuri de tractiuni cu prize diferite, distante diferite intre maini, etc. )

3. zi de picioare ( fandari, genuflexiuni, etc. ), de preferat cu ceva greu legat de tine si abdomen ( abdomene, ridicari de picioare din atarnat, etc. )

4. zi de pauza

Si apoi reiei. Ai putea incerca ceva de genul.

P.S. : vezi ca alimentatia e mai importanta decat antrenamentul, trebuie sa te axezi pe PROTEINE la greu

Răspuns utilizator avertizat
| giorgioaaa explică:

Deci m-ati inteles gresit, eu nu am zis ca vreau sa fiu ca Arnold Schwarzenegger ci vreau sa nu fiu schelet. Sa se vada niste forme si asta o pot face lejer cu greutate proprie (flotari, abdomene, genoflexiuni) si multe exercitii combinate.Eu am insa nevoie de un program in care sa imi ziceti cum ar trebui sa combin exercitiile. Astazi flotari (x serii - x repetari) si asa mai departe.

| Bogdane21 a răspuns:

Hmmm. La 14 ani. Pe vremea mea. La varsta aia. Ma uitam la desene animate. Parerea mea ca nu. Acum ca ma vei asculta, sau nu, este parerea ta
Multa baftahappy