| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare dar la care va rog sa fiți sincer și să nu vă lăudați pentru că vreau să știu adevărul!
VOI AVEȚI PRIETENI REALI CU CARE PETRECEȚI TIMP DE CALITATE ÎMPREUNĂ!?

Mă refer la oameni care la care să puteți sta dacă nu mai aveți bani, casă și să fie pentru ei o bucurie ca stați la ei și să nu vă ceara nimic în caz ca dacă ați avea nevoie chiar și 2 luni și să nu vă fie rușine să mâncați la ei.

Sau oameni care vin la voi acasa și bunicii vostri ii primesc exact ca și când și ei ar fi nepoții lor?
Oameni pe care îi chemați cu bucurie când bunica a făcut ceva clătite sau lipii cu brânză.

Oameni care nu se dau înlături când aveți de cules via și vin să vă ajute în mod gratuit și cu multă bucurie.
Prieteni cu care să fiți mai apropiați decât frații.
Prieteni cărora le alocați timp sau le dați ce au nevoie dacă aveți și puteți să le dați.
De exemplu piese pentru bicicletă sau vin sau o cheie la care țineți foarte mult franceză și totuși i-o dăruiți.
Sau când are o nebunie și vrea să construiască perpetuum mobile sau energie din nimic desi voi știți că așa ceva este imposibil și că nu o să meargă până la urmă vă răpiți din timpul vostru în care ați fi făcut în realitate bani de la clienții voștri ca să petreceți timp cu el meșterind la prostia din capul lui dar totodată bucurându-vă că a venit la voi acasă!

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Daca gasesti asa ceva sa-mi dai si mie de veste. E ceva rarisim spre inexistent.

| RxTx a răspuns (pentru nicu991):

Eu am avut dar bulangiul dupa 20 ani a inceput sa fie excroc si profitor si mergea pe la mama asa sa o ajute ii cerea bani bautura ma care si nu muncea nimic pentru banii aia de mai multe ori si lua lucruri din curte de sute de euro fara voia nimanui doar asa ca e prieten cu mine si-le insusea

| RxTx a răspuns (pentru nicu991):

Am 1 prieten hai să zicem doi dar aș vrea să am mai mulți pentru care să merite să donez jumătate de ficat sau dacă eu chiar aș avea nevoie de un rinichi ei mi-lar dona

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Am. 2, 5 big grin

| Frank51 a răspuns:

Am 2, unul din copilarie(~18 ani de prietenie), unul din liceu(~8 ani).

| gemeni6226 a răspuns:

Nu,nu am.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am mulți prieteni, însă acum când ai pus întrebarea asta am stat puțin și am analizat situația și mi-am dat seama ca doar 2 dintre ei se regăsesc in cele spuse de tine. Iar cei doi sunt prietenii mei de când eram mica mica, nu cei de la liceu sau cei din adolescenta. Cred ca prieteniile ca astea pe care le ai menționat tu trebuie sa aibă niște ani in spate ca sa fie atât de stabile

| RxTx a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai am un prieten pictor desinteresat cam sarac dar cu care.a inteleg foarte bine de 20 ani

Ma ajutat cand dadusem faliment mi-a dat tablouri si icoane sa ii vand
Si imi dadea 20% din incasari
Asta.a salvat
Poate ca eram mort acum daca atunci cand am dat faliment.

M-am recompensat si eu

Acum ascultam nuzica bluez jazz rock impreuna cate o data la 2 luni cand mai gasesc bani de dat pe baytura si tigari si eventual un gratar
Eu nu fumez dar el vrea tigari
Eu am bani
Dar ma enerveaza ca verea sa se otraveasca cu tigari
Daca imi cerea un platou de mici nu ma deranja sau 10 kg de carne pentru gratar
Ma enerveaza ca se imbilvaveste cu tigarile

Răspuns utilizator avertizat
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Nu am și nu voi avea niciodată, toată viața persoane pe care abia le-am pot considera ca fiind amice, felicitări celor care au prietenii strânse la nivelul ăla.

| LilWatamaloon a răspuns:

Ceea ce ai descris tu este definitia perfecta a unui prieten adevarat care pentru un alt om apare extrem de rar.In cazul meu, pot spune ca nu am avut norocul de a da de astfel de oameni deosebiti, mai nou totul se rezuma la relatii de tip schimb:" imi dai ceva, iti dau ceva". Chiar si acum, nici un asa-zis prieten nu m-a contactat si nu am mai vorbit de mult timp. Daca ai vrea sa ai astfel de experiente frumoase cu prieteni adevarati, ai
grija cum ti-i alegi.

| Maeve a răspuns:

Pana la varsta de 25 de ani, am avut astfel de persoane

| danidni a răspuns:

Eu nu mai am. In urma cu un an am fost tradat de ei in cel mai rau hal si am preferat sa-mi fac o iubita ca e mai buna decât orice grup de prieteni

| Yoele a răspuns:

Imi pare rau sa ti spun dar nu exista?