| forceunleashed7 a întrebat:

Am o problema care ma afecteaza destul de tare

Sunt la facultate in anul 2 si deja simt ca disper, nu am ce face si simt ca imi irosesc viata. Nu as avea timp de un job fulltime si part time nu gasesc absolut nimic sa fie flexibil si cu programul de la facultate. Va rog eu daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, vreau sa fac bani, sa fac ceva, orice, chiar si cate 5$ pe luna, ce as putea face?
Simt ca innebunesc daca mai stau degeaba

2 răspunsuri:
| filipcrobert a răspuns:

În loc să îți cauți o slujbă, să produci pentru ceilalți, ai putea face ceva pentru tine. Eu spre exemplu mă ocup de chestii handmade pe care le vând pentru a-mi face bani în timpul școlii. Plus, că pentru a găsi mai ușor.
Ai nevoie de capacități și cunoștințe.
Ți-ai putea ocupa timpul liber participând la diverse activități în întreg orașul, dacă nu duci lipsa banilor. Te va ajuta și pentru viitor, vei primi sponsorizare și diverse oferte în timp.
Ai putea de asemenea să îți dezvolți capacitățiile, să înveți lucruri noi de domeniu general, ce te vor ajuta pentru viitor.
Rar mai vezi pe cineva, ce se plânge de timpul liber.

| Thoth a răspuns:

Inca esti tanar. Nu iti face prea multe griji, ai tot timpul sa faci bani, daca asta e o prioritate pentru tine. Pentru termen lung citeste-l pe Kiyosaki.

Nu ai spus ce facultate faci si ce abilitati ai.

Pentru termen scurt vezi siteul https://www.fiverr.com/, poti face traduceri in romana sau scrie articole, sau mai stiu eu ce. Sunt multe taskuri la 5$.

In timpul facultatii incearca sa inveti cat mai multe lucruri utile si practice. Nu in ultimul rand, chit ca este poate cam tarziu, invata mai multe despre tine, ce iti place sa faci cu adevarat.

Si in marketing/sales INFORMATIA este cea care aduce cei mai multi bani.