| katherinekath9977 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de site-ul wattpad.
1.Cum pot vedea cine imi citeste povestile?
2.Cum as putea sa fac capitolele un pic mai lungi. Eu am scris o poveste dar are doar 5 capitole dintre care 2 sunt foarte scurte, 2 nu sunt nici prea lungi nici prea scurte. Doar un capitol este mai lung.
3.Ce sfaturi imi dati pentru a scrie cat mai frumos.

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Nu poţi să vezi cine îţi citeşte poveştile, din câte ştiu.
Nu înţeleg care e treaba cu capitolele, din câte ştiu poţi să publici oricât de lung vrei, că oricum apare pe pagini. Dacă întrebi cum să scrii capitolele mai lungi, începe cu definiţia capitolului. Un capitol este o parte a unei cărţi, dar este şi o parte din acţiune. Faci capitolul atât cât este acel episod din acţiune. Structurezi acţiunea în capitole ca să delimitezi lucruri importante în viaţa personajelor (dacă e vorba de ficţiune). Dacă ai capitole scurte, vezi cum poţi să le detaliezi sau să le uneşti happy
Pentru a scrie frumos, în primul rând scrie corect. O ortografie curată nu te face să fugi, oricâte pagini ar avea povestea ta. Apoi, asigură-te că te exprimi cât de bine poţi. Stai cu DEXul în faţă şi caută cuvinte, sinonime, ca să ai un limbaj cât mai diversificat. E important să nu repeţi cuvintele (prea des), şi chiar mai important să nu repeţi interjecţii, conjuncţii sau structuri din limbajul colocvial (să nu tot foloseşti "şi", "ei bine" sau "apoi", ca exemple). Şi neapărat, evită cacofoniile, prin reformulare sau schimbarea cuvântului, nu prin virgule în paranteză sau "şi"-uri în plus. Spor la scris!