| CristiUcV a întrebat:

Salut am un router wireless serioux SWR-N150 pe laptop se conecteaza dar pe telefon nu din ce cauza?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| JustCosmin a răspuns:

Verifica prin setari ca nu cumva sa ai setat routerul sa mearga doar pe modulul N, pune-l sa mearga pe toate cele 3 module si vezi pe urma daca merge wireless-ul pe telefon. Eu asa am patit la routerul meu D-Link Dir-501. Daca puneam sa mearga pe modulul N, adio wireless pe telefon, dar pe laptop mergea.

| CristiUcV explică (pentru JustCosmin):

Si cum vad pe ce mod e seta, poti sa ma ajuti te rog?

| JustCosmin a răspuns (pentru CristiUcV):

Intra aici: http://www.serioux.com/files/support/2/1241.pdf si vezi la pagina 12 Pas 5 Setari WLAN. Vezi sa fie ca acolo selectat la Band: B+G+N si vezi daca nu cumva la Channel width ai 20Mhz/40Mhz. Ca sa intri in setarile astea, deschizi browserul si la address scrii adresa asta: http://192.168.1.1, unde userul si parola: admin (asta daca nu cumva le-ai schimbat tu).

| CristiUcV explică (pentru JustCosmin):

Am facut tot ce arata acolo si tot nu merge:
-La Operation Mode Settings am gateway
-La WAN Access Type am PPPoE
-la Band am 2. 4Ghz (B+G+N)
-la Channel width am 40MHz

| JustCosmin a răspuns (pentru CristiUcV):

Vezi daca rezolvi ceva selectand pe 20Mhz la Channel Width.

| CristiUcV explică (pentru JustCosmin):

Tot nu mergestraight face

| JustCosmin a răspuns (pentru CristiUcV):

Hmm,ciudata treaba. In cazul asta nu stiu ce sa-ti mai zic,verifica sa fi trecut corect parola de la wireless, sa nu fie trecuta cu litera mare la inceput, iar tu parola sa o ai cu litere mici.

| CristiUcV explică (pentru JustCosmin):

Parola mea de la wireless este formata doar din cifre

| Chosmin_Cosmin_1986 a răspuns:

Aceeasi problema am si eu. cand vreau sa ma conectez de pe tel nu merge happy
am umblat la toate setarile de acolo dar tot nu imi dau seama din ce cauza nu vrea sa se conecteze