| razvanadriann a întrebat:

As dori sa stiu, de ce se spune ca atunci cand pierzi un obiect de aur pe o carare sau undeva pe pamant, nici nu il mai gasesti, cica se zice ca aurul "sapa", eu asa am auzit aici in ardeal ca se zice.
Dau funda pentru raspuns deoarece sunt foarte curios la ce se refera expresia asta, adica, nu va face bijuteria gropi si se va ascunde ca soparlele. laughing Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Salut! Pai asta este doar o vorba mai veche a batranilor. Nu sapa nici o groapa, au pierdut ei si nu au mai gasit nimic. asa ca au scos o vorba. De exemplu proverbele... Sper ca te-am ajutat, funda?

| Lynnfield a răspuns (pentru presus):

Esti disperat după funde!

| presus a răspuns (pentru Lynnfield):

Sunt disperat dupa funde? Dupa ce iti dai seama?
Eu incerc sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta stupida', iar tu imi zici ca-s disperat dupa funde... De ce ai zis in intrebare 'funda pentru raspuns.'?
Eu ma intreb, oare cu ce gandesti?

| Lynnfield a răspuns (pentru presus):

Daca ai fi fost destul de deştept ai fi observat ca nu eu am pus întrebarea! laughing

| presus a răspuns (pentru Lynnfield):

M-am gandit ca esti tot acelasi tip cu 2 conturi, am mai intalnit copii ca si voi... intri la intrebarea ta de pe celalalt cont ca sa-i comentezi la unul care a dat un simplu raspuns. Daca nu esti tot ala. nu inteleg de ce ai comentat? rolling on the floor) lol!

| razvanadriann explică (pentru presus):

Omule sa stii ca nu eu am spus ca esti disperat dupa funde. Uita-te mai sus cine ti-a dat reply.
Oricum mersi, doar ca am auzit multi spunand asta si mno.
Si la faza asta. copii si prostii dinalea? Eu caut un raspuns nu niste acuzatii idioate.

| Rotariu_Sanda_1964 a răspuns:

Expresia are tâlc dar spune clar că nu o vei mai găsi niciodată! O bijuterie este întotdeauna furată.Cum poți dibui bârlogul unei șopârle? Nicicând! Dar... dacă ai răbdare sau faci zgomot va apărea șopârla din două motive: Iese pur și simplu,la plimbare și al doilea iese de frică,datorită amenințărilor,bătăi în pământ.Așa și bijuteria, va apărea la una din prietenele la plimbare una din cele care te-au vizitat în acea vreme sau la Amanet va apărea bijuteria sau dacă ameninți cu popa și blesteme (doar naivii pun botul ).sau cu ceva credibil (cameră video, sau informație certă pe surse ) atunci hoțul va veni și va plasa bijuteria în zonă înapoi de frica amenințărilor, sau de milă ( nu știa că este o amintire sacră). Totul e să ai fler și răbdare să ai tact.În zile noastre nimeni nu mai face scandal pentru piper vărsat și aur pierdut, au și țiganii și sunt ieftine! O zi bună! Scuze dar cretinii ăștia de la TPU nu mă lasă să pun puncte de suspensie ca să pricepi mai ușor fraza.