| Bogdanpalintineanu a întrebat:

Salutare TPU, voi ce intelegeti prin expresia a iti fugi picioarele de sub pamant, stiu ca expresia asta este posibil sa nu existe dar am auzit.o la cineva si sunt curios ce inseamna

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Expresia corecta este este taman pe dos: " iti fuge pamantul de sub picioare" si este folosit la propriu, cand este un cutremur, sau figurativ, cand dai de un mare necaj si te ia ameteala sa pici jos, cu sensul de coplesit, daramat.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu ai ce sa intelegi pentru ca nu exista. Exista. a-ti fugi pamantul de sub picioare. De exemplu cand e cutremur poti sa zici ca imi fuge pamantul de sub picioare. Dar picioarele de sub pamant nu are ce sa insemne.

| dolceromania a răspuns:

E o expresie cand esti prins asupra unui fapt, sperietura apare expresia asta.

| DaCumSaNu a răspuns:

Eu cred doar ca a dorit sa spuna ca-i fuge pamantul de sub picioare, dar a rastalmacit cuvintele, s-a incurcat.

| geo69 a răspuns:

Expresia este inversata, varianta corecta este a-ti fugi pamantul de sub picioare