| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi spuna cineva care are HAMSTERI de mai mult timp, cat ia luat pentru a-l "imblanzi"? pentru ca, eu il am 2 hamsteri de o luna, si de abia daca bag mana in cusca, imi miroase mana si pleaca, eventual fuge de mine ducandu-se in casuta. As avea nevoie de niste sfaturi, cineva care este experimentat cu asta.

5 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Pai daca vrei iti zic ce a facut colega mea cu hamsterii ei? Deci cand si i-a luat i-a lasat o luna asa sa exploreze teritoriul si dupa o luna nu le-a mai pus mancare in cusca, ci le-a dat din mana, si s-au imblanzit ( acum sa nu crezi ca au mancat de prima data, au stat asa ceva timp - n-au servit 1-2 mese si l-a a treia, seara, deja erau infometati si au venit sa manace de la ea din palma. Foarte scumpi hamsterii! Colega mea si i-a cumparat de 3 ani si nu a regretat, vorbeste foarte mult despre ei si de cand este colega mea de banca pot sa zic ca m-a molipsit si pe mine si urmeaza sa imi cumpar si eu acum, cand fac pui hamsterii o pereche! Sa ai grija de hamsteri pentru ca sunt foarte draguti! Succes!

| ?ret a răspuns:

Ahaaha been there done that. Nu pot să zic că la momentul de față eu și Șniți suntem tocmai BFF, dar am învățat câteva chestii pe care, dacă le fac, îmi garantează o relație heart to heart de vreo două minute cu el. În primul rând, nu-l trezi. Niciodată. Știu că te apasă dorința de a te răzbuna pentru tot zgomotul pe care-l face pe rotiță, dar dacă îi întrerupi somnul de frumusețe cel mai probabil o să te mârâie sau ce face el (știi tu, sunetul ăla nașpa prin care te avertizează că o să te muște dacă-l mai enervezi) sau o să fugă. Deci găsește un moment în care e bine dispus (la Șniți e seara pe la opt) și atunci dă-i ceva de mâncare, mituiește-l cu asta (pune-ți în mână și când se așteaptă mai puțin ia-l în mână) și, important, scoate-l din cușcă pentru a-ți forma o relație personală cu el, o să aprecieze, chiar dacă aparent e doar un șoarece. Succes și să-mi zici cum a mers^^

| Adrianetc a răspuns (pentru ?ret):

Buna, in fiecare zi, iau hamsterul in mana dar sunt nevoit sa-l iau cu forta pentru ca momentan nu vrea, incearca sa plece, il tin in mana foarte gentil si pana la urma usor, se mai calmeaza, odata a adormit in mana mea dar dupa vreo 15 min m-a muscat si l-am pus inapoi.O sa incerc sa fac ce mi-ai spus, multumesc.

| Melymonade a răspuns:

Am un hamster și mi-a luat vreo 3 - 4 luni ca să pot să-l ating fără să se sperie, să mănânce din mâna mea, sa-l las să se plimbe prin cameră fără să fugă sub pat. Cu siguranță se vor obișnui. Sunt niște animale mai speriate. Ocupă-te de ei, încearcă să-i iei in mână și sa-i mângâi. Vor înțelege că nu vrei să le faci rău. Sper că te-am ajutat, succes happy

| Adrianetc a răspuns (pentru Melymonade):

Mersi de informatii, dar niciodata nu i-am luat in mana cu voia lor si in cel mai bun caz unul din hamsteri a adormit putin, iar celalalt decat statea nemiscat si se "spala"