| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca o femeie mi-a facut plangere la politie pentru ca i-am dat o palma la baiatului ei, precizez ca eu am doar 14 ani si el 13. A spus ca o sa vina si la scoala, dar media la purtare e incheiata( Stiu ca se poate modifica cu stampila ). Am avut media 5 la purtare, dar in ultimele luni a marit-o pentru buna purtare la 9. E ok. A avut treaba cu un coleg, si eu fiind un prieten bun, l'am ajutat. I'am dat o palma si i'am spart nasul.Nu am avut intentia de ai sparg nasul, am vrut doar sa il calmez, pentru ca a avut intentia sa il loveasca cu pumnul pe colegul meu. Dupa care a sunat-o pe maicasa, si a venit in parc, spunandu-mi ca sunt needucat. Nu cred ca se poate intampla ceva grav, si chiar daca se va intampla, asta e. Dar vreau sa stiu, daca primesc amenda, sa pregatesc bani whistling.
Ps : Scandalul a avut loc un parc, nu la scoala.

10 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Mamele mereu doar vorbesc. Oricum nu se poate intampla absolut nimic, sunteti minori, ce dracu.

| BiuL a răspuns:

oh go on cel mai grav lucru poti lua tu sau parintii o amenda, relax.

| Frank51 a răspuns:

Daca maicasa a depus plangere, poate sa se intample orice, in funtie de gravitatea faptei, de la o palma poti primii chiar amenda, totusi este vatamare corporala, nu merita sa te bagi, daca erai major (sau macar peste 16 ani) puteai chiar sa ajungi la scoala de corectie, nu este rational ce faceti copii, mai bine luati cartea si apucati-va de invatat...

| DincoloDeNori a răspuns (pentru Frank51):

E foarte rational ceea ce fac. Tu esti din 96? Inseamna ca esti cu 2 ani mai mare decat mine. Probabil la 16-17 ani esti mai matur decat mine. Imi ajut prieteni la nevoie, si nu fug de probleme. Chiar asa de irational ti se pare? Singura problema e ca mi-am facut dreptate singur, si poate nu era cazul sa actionez. Dar eram nervos, si baiatul vorbea urat, si a sarit sa loveasca cu pumnul. Nu l-am lovit, pentru ca stiam ca va fi mult prea rau, i-am dat doar o simpla palma.

| Frank51 a răspuns (pentru DincoloDeNori):

Daca prietenul tau lua o palma sau un pumn de la baiatu' ala atunci maicasa prietenului tau facea plangerea la politie, si totul era in favoarea lui,

In fine, nu cred ca vei primii amenda pentru ca de obicei amenda se primeste la a 2-a sau a3-a avertizare, Ai face bine sa nu te mai iei de ala, vei regreta mai tarziu... Salut happy

| DincoloDeNori a răspuns (pentru Frank51):

Cu baiatul respectiv nu mai am treaba, mai ales dupa ce s-a apucat de plans dupa o palma. Pana la urma a fost doar tare-n gura. Salut happy

| Marwell a răspuns:

Nu iti face absolut nimic, esti minor, nu raspunzi de faptele tale, parintii raspund, nici amenda nu cred ca o sa-ti dea, maxim o sa te ameninte pentru viitor big grin

| BiuL a răspuns (pentru Marwell):

Minorii intre 14 si 16 ani raspund penal daca se dovedeste ca au discernamant iar minorii intre 16 si 18 ani raspund penalwinking mai informeaza-te.

| marius7122 a răspuns:

Eh, stai linistit ca toate mamele zic asa da nu fac nimicwinking

| DuBsTePCS16 a răspuns:

Stai calm! nu o sa se intample nimic, daca ar fi sa primesti amenda pentru o palma (intre copii), unde s-ar ajunge?