| Roberta69 a întrebat:

Dacă cineva la scoala ma amenința că da in mine si il vad ca icordeaza pumnul si il pregătește să mă lovească si ii dau pumni pe săturate, il dobor la pământ si ii rup una dintre mâini mi se poate întâmpla ceva rau(dând la o parte faptul că o sa vina prietenii lui si o sa ma bata)?
Pot fi exmatriculat? Mi se poate scade media la purtare?
Dar dacă după ce icordeaza pumnul si ma feresc de lovitura lui după care il arunc in scări, se rostogolește pe acestea si isi rupe gatul/sparge capul?
Eu doar m-am apărat.

4 răspunsuri:
| Fantastic7 a răspuns:

Normal că îţi poate scădea media la purtare.
De asemenea, poţi ajunge şi să fii exmatriculat, dacă situaţia celui pe care l-ai bătut sau împins pe scări e gravă.
Atunci când îţi faci dreptate singur, cu pumnul, ajungi să plăteşti mai scump decât te aştepţi. Dar poate o să ai noroc, cine ştie.

| Roberta69 explică (pentru Fantastic7):

Frate, este autoapărare.
Deci practic e legal, nu?
Adică ori te bate el pe tine, ori tu pe el. Ce alegi? Cred ca a doua varianta, nu?

| Xdreaper21 a răspuns (pentru Roberta69):

El are dreptate dar o smecherie de cartier stai mereu cu prietenii si el vine ei is martori deci poti sa ii faci ce vrei atata timp cat ai prieteni care is martori si el altaca primul

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Roberta69):

Esti in Romania. Ori te bate, ramai batut si cade de vina, ori il bati tu si cazi de vina, chiar daca el te ataca.