| Shooter a întrebat:

Cine imi poate oferi mai multe detalii despre Scoala de Politie din Campina? ...as vrea pe cineva care a intrat de curand si nu as vrea detalii de pe site.

2 răspunsuri:
| alphasergiu a răspuns:

Daca vrei sa te inscri:http://www.scoalapolitie.ro/ si uite si niste detalii:
Înfiinţată la 1 februarie1968, instituţia se numără printre primele şcoli aparţinând Ministerului de Interne care au pregătit poliţişti, oameni implicaţi în problemele comunităţii prin desfăşurarea activităţilor specifice de menţinere a climatului de ordine şi siguranţă publică, de prevenire şi combatere a fenomenului infracţional. În anul 1968, prin Hotărârea Consiliului de Miniştri nr. 3223, aici se înfiinţează Şcoala Militară de Perfecţionare a Subofiţerilor Câmpina, iar la 1 martie 1968 aceasta devine Şcoala Militară de Subofiţeri, deschizându-şi porţile pentru o primă serie de 500 de cursanţi. La data de 1 februarie 1993, cu prilejul aniversarii a 25 ani de la înfiinţare, prin Ordinul ministrului de interne nr.273, unitatea a primit denumirea de: Şcoala Militară de Subofiţeri de Poliţie "Vasile Lascăr".
În anul 2002, odată cu punerea în aplicare a proiectelor de reformă din Ministerul de Interne, şcoala a fost integrată structurilor poliţieneşti civile, devenind Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr".
Şcoala este unitate de învăţământ postliceal, este organizată şi funcţionează în baza legislaţiei generale şi speciale, a actelor normative elaborate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi de Ministerul Administraţiei şi Internelor, a prevederilor Regulamentului de organizare şi funcţionare a şcolilor postliceale din structura Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Regulamentului de ordine interioară al şcolii.

OBIECTIVE

Obiectivul şcolii este pregătirea elevilor pentru a deveni poliţişti capabili să exercite atribuţii privind apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale persoanei, a proprietăţii private şi publice, prevenirea şi descoperirea infracţiunilor, respectarea ordinii şi liniştii publice, în condiţiile legii.
Viitorii poliţişti trebuie să dobândească abilităţi de acţiune pe baza şi în exercitarea legii, cu respectarea principiilor imparţialităţii, nediscriminării, proporţionalităţii şi gradualităţii, să-şi dezvolte spiritul de responsabilitate pentru îndeplinirea atribuţiilor ce le sunt conferite prin Constituţie, Legea Poliţiei, Statutul Poliţistului, prin legi şi regulamente specifice, să-şi formeze convingeri temeinice de cinste, corectitudine, sinceritate, precum şi capacităţi psihice de rezistenţă la presiuni, provocări, tentaţii şi acte de corupţie.

RELAŢII INTERNAŢIONALE

Şcoala de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr" are o strânsă şi benefică relaţionare cu şcoli sau instituţii poliţieneşti din străinătate.
Astfel s-au creat parteneriate cu şcoli similare din Franţa – Şcoala Nîmes, din Germania – Şcoala de la Hahn şi din Ungaria – Szeged, şcoala fiind implicată şi în proiectul AGIS-CEPOL al Uniunii Europene, ce are ca scop cooperarea poliţiei dincolo de graniţe, împotriva criminalităţii. Acest proiect presupune cooperarea cu instituţii similare din Italia, Lituania, Cehia, Portugalia.
Colaborării cu instituţii poliţieneşti din alte state ale lumii i s-a adăugat şi participarea unor cadre ale şcolii la misiuni internaţionale sub egida O.N.U., în zone „sensibile" ale lumii, cum ar fi misiunile desfăşurate în Kosovo, Bosnia – Hertegovina, Haiti.

BAZA MATERIALĂ

Dintre toate instituţiile de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor, şcoala de la Câmpina este cunoscută şi prin faptul că este cea mai mare ca întindere şi capacitate. An de an, promoţiile au cuprins efective de până la 1500 de elevi, ceea ce implică preocupări şi măsuri riguroase de ordin administrativ.
Pentru a trece dimensiunile şcolii pe tărâmul cifrelor, amintim că şcoala ocupă o suprafaţă de peste 39 ha; suprafeţele deţinute de şcoală sunt destinate, în cea mai mare parte spaţiilor necesare desfăşurării procesului de învăţământ şi activităţilor auxiliare.

Şcoala dispune de :
un pavilion cu 58 de săli de clasă;
4 pavilioane cu 174 de dormitoare;
o clădire administrativă, cuprinzând 36 de birouri pentru personal;
2 săli de predare cu o capacitate de 150 de locuri fiecare;
4 laboratoare de informatică;
3 laboratoare de criminalistică;
14 săli documentare pe competenţe formative;
5 poligoane de antrenament;
2 poligoane interioare de tragere;
simulator computerizat de tragere;
poligon de conducere a autovehiculelor în situaţii speciale;
2 biblioteci informatizate cu un fond de carte de peste 50.000 de volume;
2 săli de sport;
sală de forţă;
terenuri de zgură, iarbă şi bitum pentru practicarea diferitelor sporturi;
bucătărie şi 5 săli de mese cu o capacitate de 1500 de locuri;
spaţiu de cazare pentru cursuri de perfecţionare a cadrelor;
sală pentru spectacole şi conferinţe cu o capacitate de 284 de locuri;
un pavilion modern pentru asistenţă medicală compus din cabinete, laborator de analize şi staţionar;
capelă ortodoxă;
muzeu al agentului de poliţie;
sală de relaţii internaţionale;
studio tv;
staţie radio;
mijloace de transport;
tehnică de comunicaţii şi informatică, etc

MUZEUL AGENTULUI DE POLIŢIE

Inaugurat în anul 2003 a reprezentat o premieră la nivel naţional. El constituie un lăcaş de menţinere şi dezvoltare a tradiţiei profesiei. Muzeul prezintă, într-o concepţie modernă, o cronologie a Poliţiei Române concretizată în sigle, medalii şi decoraţii, documente originale, uniforme care impresionează prin însemnele particulare specifice perioadelor pe care le reprezintă, arme ce stârnesc curiozitatea prin forme sau modalităţi de utilizare. La loc de cinste se află bustul patronului spiritual al şcolii „Vasile Lascăr", care dă o notă de prestanţă întregului ansamblu muzeal.

VASILE LASCĂR – PATRONUL SPIRITUAL AL ŞCOLII

Numele avocatului dr. Vasile Lascar, ca patron spiritual al şcolii, a fost ales în semn de recunoaştere a calităţilor sale, a conduitei morale, a pregătirii profesionale în domeniul dreptului şi în cadrul Camerei legiuitoare a statului român, a preocupării sale de a moderniza structurile poliţieneşti şi, nu în ultimul rând, ca ministru de interne la începutul sec. XX.
Avocatul liberal Vasile Lascăr a trecut prin Parlament prima lege organică a Poliţiei Române, concepută după principii ştiinţifice moderne, pornind de la realităţile şi necesităţile specifice româneşti şi având ca bază studierea aprofundată a organizării serviciilor de poliţie moderne din Franţa, Germania, Belgia, Austria etc.
La susţinerea în Senat a proiectului de lege (25 ian. 1903), Vasile Lascăr sublinia:,,... orice alte reforme am face, oricât de bune şi folositoare ar fi, ele ar fi de prisos daca n-avem garantată mai întâi ordinea publică şi siguranţa interioară a statului".

| Shooter explică (pentru alphasergiu):

Vroiam detalii despre cum se intra, ce se invata, ce inveti acolo... cele de pe site le-am vazut(doar nu puneam intrebarea fara sa stau cateva zile sa caut) si voiam sa imi spuna cineva care a trecut pe acolo.

Întrebări recente