| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot avea o motivație pe lungă durată? Să fiu mai subiectiv, voi da exemplu meu, deci pe lângă școală, teme și treburi de prin casă, aș vrea să-mi ocup rațional timpul liber, adică să învăț acasă un limbaj de programare că îmi place acest domeniu. Situația dificilă ar fi că nu reușesc, mereu am alte lucruri care mă tentează (Facebook, Youtube s-a.m.d) să-mi pierd timpul pe acolo. Pe drum, de la școală, deseori îmi plănuiesc restul activităților, și tot îmi zic în sine că o să mă apuc să învăț, dar după ce mănânc și mă pun la calculator, nu mai am deloc chef pentru ceea ce am plănuit, și intru într-un joc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O solutie exista: sa dispara computerul si televizorul din casa, in felul asta vei fii motivat sa inveti sau sa faci ceva util.

| CuriousStuff a răspuns:

Te gandesti "Bai, cu ce o sa ma ajute lucrul asta? Pai daca invat limbaj de programare poate o sa devin programator, fac o gramada de bani daca merg la scoala si invat..." ai prins ideea. Fa-ti un program mai strict pe care sa-l si respecti. Pana la 14:00 scoala, dupa pana la 15:00 venit acasa si mancat. 15:00-16:00 relaxare, Facebook, dupa teme, dupa progrmare cate o ora pe zi... Am deviat de la subiect. Ideea e ca gasesti motivatie atunci cand te gendesti la ce o sa te ajute pe termen lung acel lucru pe care eviti sa-l faci.