| Mmooaarro a întrebat:

Daca "extraterestii" exista cum de seamana cu oamenii? de ce nu seamana cu o pasare sa zicem? eu cred ca nimeni niciodata nu a vazut niciun extratestru si nici macar un OZN..toate sunt numai facaturi,pai e logic! daca sunt extraterestii sunt de pe alta planeta, din alta galaxie, cum sa arate ca noi? creier mai mare si ochi mai mari? Haha.asta-i bunaoh go onSi nu cred ca suntem asa usor de gasit intr-un univers asa mare adica nu mare.FOARTE MARE! gigantic,eu nu zic! Se poate sa mai existe viata,dar foarte rar...apa, soare, aer timp! sunt necesare...eu nu cred in "extraterestrii" e o prostie inventata.yawn Voi ce credeti?

11 răspunsuri:
| Mefist0 a răspuns:

Universul este gigantic si noi suntem doar un punct aproape invizibil. Exista milioane de civilizatii. Este prostesc sa crezi ca noi suntem singurele fiinte din univers. Sunt atatea miliarde si miliarde de ani lumina distanta... Nimeni nu stie cum arata extraterestrii, nimeni nu a calatorit cu o naveta spatiala, dar te asigur eu si cu multi oamnei de stiinta si savanti ca exista. Au fost gasite, pe o raza foarte mica, 20 de planete cu atmosfera locuibila.

| Mmooaarro explică (pentru Mefist0):

20 de planete pe dracu, te rog sa mi le enumeri si mie..ca eu stiam ca au gasit una sau doua, si da, cu cele necesare soare, oxigen, dar nu toate elementele necesare.si nici nu e sigur daca exista sau nu viata pe ele Si nu exista milioane de civilizatii..nici macar nu te-ai documentat, asta e parerea ta, dar tin sa te informez ca nu e asa usor de gasit o planeta pe care exista viata chiar daca sunt atatea miliarde de planete, sansele ca sa existe viata si pe alta planeta sunt foarte foarte mici.Si nu, nu este prostesc sa crezi ca noi suntem singurele fiinte din univers, S-ar putea sa fim primele si ultimele fiinte pentru ca nu orice planeta are resursele necesare vietii, si dezvoltarii vietuitoarelor.

| alexshobyx a răspuns:

Cine a zis ca seamana cu oamenii? "Extraterestrul" nu trebuie sa fie neaparat o fiinta inteligenta, se poate rezuma doar la niste bacterii sau chiar aminoacizi. In legatura cu forma lor,(daca ar exista o alta forma de existenta inteligenta) s-ar fi speculat ca ar trebui sa aiba membre(inferioare -posterioare, sau cili, sau se tarasc etc), sa aiba cel putin un ochi(sau sa "vada" ca liliecii, bazandu-se pe ultrasunete), in general, caracteristicile de baza ale unui mamifer. Oricum viata (pe Terra )poate fi gasita in aproape orice forma, temperatura, conditii.Un exemplu ar fi cel al lui anonescu(vezi mai jos). Altul ar fi descoperirea unor bacterii care pot trai in azot, sau al unor fiinte rescoperite in groapa marianelor (peste 11km adancime. Despre ce ai scris tu referitor la forma lor, ideea este ca aceea este fictiune, tine de domeniul literaturii SF, nu trebuie luata in calcul. Pe de alta parte dupa cum stim, viata noastra se bazeaza pe carbon (daca esti curios ce inseamna, poti sa te interesezi) si oxigen, dar siciliul este un inlocuitor bun pentru carbon, iar clorul i-ar lua locul oxigenului, pentru vietatiile adaptate. Drept incheiere vreau sa adaug faptul ca este posibil ca, chiar noi sa fim extraterestii, deoarece se spune ca Terra nu avea conditiile necesare pentru a sustine viata, pana la Marele Bombardament(daca esti curios da un search pe google), iar asteroizii/cometele au adus substantele/aminocacizii necesare formarii vietii pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cine spune ca seamana cu oamenii? Asta este literatura... jurnalistica. Poate seamana cu o rîma, sau poate sint invizibili. Si nu este obligatoriu ca sa traiasca in aceleasi conditii ca si noi in atmosfera pe baza de oxigen si hidrogen. Poate traiesc in azot, nu? Ai vazut documentarul cu pasarile din America de nord care traiesc si isi procura hrana dintr-un lac cu acid sulfuric? Si mai este si la temperatura ridicata, practic fierbe. Da, acid sulfuric si nu bat cimpii. S-a dat la tv si este si pe net. Asa ca, pot exista extraterestri. Numai ca noi sintem limitati si VREM sa-i vedem in niste tipare prestabilite. De asta nu credem.

| JokerV a răspuns:

Oamenii fiind mai inapoiati nu au avut cum sa ii descrie decat ca seamana cu noi s-ar zice sa si ingerii ar fi extrateresti oamenii iau descris ca aveau aripii pentru ca ii vedeau zburand dar e imposibil sa zboare un om pentru ca noi nu am fost creati aerodinamic... extraterestrii exista am fost vizitatii in antichitate gandeste-te un pic cum sa construiasaca oamenii pe vremurile acelea constructii cu care noi neam dea bataii de cap

| gir861 a răspuns:

Cred c-ar trebui să te uiți aici: http://documentare.digitalarena.ro/tag/ancient-aliens/
S-ar putea să te surprindă...

| ilegalnonstop a răspuns:

Cred ca iti pierzi timpul!

| KM3 a răspuns:

Daca exista extraterestrii nu stie decat Cel de Sus.Si daca ar exista tot Cel de Sus ar stii cum arata.Numai D-zeu conoaste tainele galaxiei noastre, si daca El doreste o sa aflam tainele, daca nu doreste nu o sa le aflam :d

| 니코 a răspuns:

Se poate sa existe sau sa nu existe nu se stie clar
dar se spune ca extraterestrii arata ca noi probabil pentru ca sunt inruditi cu noi numa singura dif ii ca au creierul mai mare si ochii mai mari, poate si alta culoare la piele
OZN nu cred ca sau vazut pana acum nici nu cred ca un om a ajuns vreodata pe luna numa un caine da sa vada ONZ-urilaughinglaughing
legat de gasitul in univers cred ca daca au creierul mai mare atunci au si mintea mai dezvoltata ca noi deci ii probabil sa ne gasesca dar nu sa interactioneze cu noi
oricum peste ani o sa se stie sigur daca exista sau nu, cu tehnologia asta ca evolueaza rapid o sa aflam raspunsul
Sper ca te-am ajutathappy

| baifrate a răspuns:

Ma gandesc la faptul ca seamana cu oamenii pentru ca evolutia "maxima" sa zic e sa ajungi biped. Sper sa intelegi ce vreau sa spun.: ).

| bogdy2013 a răspuns:

De fapt nu ai cum sa ii gasesti universul este INFINIT! funa?