| AndreiDeyu2004 a întrebat:

Salut, deci nu mai pot de nervi. Pana acum nu mi s-a intamplat, dar luna asta Facebook-ul m-a blocat de 3 ORI! Nu am facut nimic rau si astia inca continua sa imi blocheze contul. Ce pot face in cazul asta? Deja ma enerveaza treaba asta. Oi avea un prieten care isi bate joc de mine cu raporturile? Sau serverele "meseriase" de la astia?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca nu vrei sa incetezi cu posarile nepermise, de aceea esti blocat.
De la o raportare FB-ul nu te blocheaza, dar de la psoatri copiate si fara drept de copyright esti blocat imediat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să iei un calmant.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E posibil ca următoarea lor mișcare să fie dezactivarea contului. Pe urmă, iti vor cere să faci dovada identitatii, pentru recuperarea acestuia. Așa procedează ei, in cazul in care esti raportată de mai multi (ori, de o singura persoană care detine zeci de conturi si te raporteaza de pe fiecare), fie te blochează sistematic intr-un timp scurt, fie invocă că ai incalcat termenii si conditiile.
Cat mai ai timp, pune-ti numele si prenumele real (dacă nu-l ai), apoi data/ luna si anul nasterii (scrise corect, poti să nu le faci public de la setari) și, la o eventuala dovadă, ai sansa sa-l recuperezi, aratandu-le o copie a actului de identitate.
E-adevarat că e stresant ce ti se intâmplă, dar poti face ce ti-am zis si vei fi invingatoare in fața celui care te-a raportat. Success!

| Mosotti a răspuns:

Obisnuieste-te ca acolo exista moderatori de continut (asa se numesc moderatorii acolo si sunt platiti) care lucreaza prin Canada, si aia unii se mai joaca uneori, se mai intampla ca pe orice forum sa se abuzeze.
Nu are treaba cu raporturile, ca aia verifica raporturile, nu suspenda oamenii asa cum vrea unul si altul.

Nu s-a tinut cont de raport, s-a jucat pur si simplu, moderatorii aia, sau aia de pot suspenda userii in caz de ceva.
Doar ca pe forumuri mai exista si aria abuzuri unde te-ai mai putea plange, si ti se si reaspunde f rapid, dar pe Facebook nu prea.

Nu trebuie sa faci ceva ca un moderator sa se joace.
Deci...moderatorii "meseriasi" ai lor.
Si daca scrii, tot ei verifica, se scoate unu pe altul la o adica.

Asa ca daca ai cazut in vizorul unui moderator cu tronc, n-ai viata acolo, decat daca nu pui poze, nu add aceiasi prieteni, nu ai acelasi IP, ca sa nu se prinda ca esti tu.
Cine stie, nu i-o fi placut figura ta daca ai pus-o acolo, nu stiu, sau s-a jucat asa nu conteaza cine esti.

Asa ca daca inca odata te mai suspenda, e clar ca i s-a pus pata pe tine aiurea.

| lpavel a răspuns:

N-are treaba cu raporturile ci cu comentariile care le lasi! De exemplu: daca ii zici unui prieten: zi sa mori tu daca minti! Facebook te blocheaza pentru ca au o inteligenta artificiala care nu cunoaste glumele si ia totul in serios laughing Deci atentie la comentarii... mi s-antamplat laughing

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

Am zis eu de n ori "zi sa mori tu daca minti", si nu s-a intamplat nimic, exista unii moderatori care se mai amuza din cand in cand, ca peste tot.
Am si injurat, si in engleza, tot nu s-a intamplat nimic.
Deci depinde de noroc.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mosotti):

Nu se amuză nimeni, ei nu citesc comentariile utilizatorilor, nu urmaresc postarile, nu cer sa faci dovada identitatii, decât in cazul in care ai fost raportat.

| lpavel a răspuns (pentru Mosotti):

Asta pana esti luat o data in vizor ca pe urma nu mai scapi de ei! Vei fi blocat chiar si pentru o gluma de prost gust... laughing

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Depinde, se pot uita si pe postari, profiluri, de ce nu s-ar uita de curiozitate macar la profil, poze, etc?! Daca au timp.
Or fi si romani care lucra, nu stiu.

Ca e ciudat de 3 ori sa-l suspende aiurea.
Mai ales ca si altii au facut tampenii pe bune, si nu i-au suspendat.

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

Pai da nu scapi de ei, insa ca sa te blocheze iar, trebuie ca un moderator sa se tina de capu tau, altfel n-ai cum, ca altfel nu se tine nimeni de capul tau din sute de milioane de usere.

O fi vreun tampit care se tot uita pe profile, poze, etc, si ceva nu ii convine, mai ales daca e moderator roman.

Dar nu inteleg de ce nu e ca la forumuri, sa poti spune problema si sa ti se raspunda!