| Popescuanda a întrebat:

In Biblie, cand Moise i-a eliberat pe evrei, faraonul nu are deloc de acord. Dar ce faraon din istorie este? Care ii era numele? Mersi anticipat!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Faraon era Ramses al II-lea, conform celor sustinute in Wikipedia ("trimiterea in misiune") http://ro.wikipedia.org/wiki/Moise

| dorikut a răspuns:

Ultimele teorii sustin ca adevatul "Faraon al Exodului" este Rammses al II-lea care de fapt a interzis cronicarilor sa scrie despre aceasta infrangere, pe care (mai tarziu) istoria i-a atribuit-o lui Mereptah (urmasul lui Ramses).

Aceasta decizie (de ai atribui infrangerea lui Mereptah) se pare ca a fost argumentata de domnia foarte scurta a acestuia (cercetatorii sustin ca a murit rapus de o boala la putin timp dupa ce a urcat pe tron - aproximativ 2 luni - motiv pentru care scrierile despre viata lui s-au facut in mare graba si nu au mai fost verificate pentru a ii impiedica pe cronicari sa dezvaluie acesta poveste).

B-Bye! wave

| hax0r a răspuns:

Cronicarul Tacitus zice ca Bakenranef era faraonul contemporan cu Moise

| hax0r a răspuns:

Wikipedia e o gluma proasta