| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine era faraon pe timpul lui Moise?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Se spune ca Ramses al II-lea - "Ramses cel Mare" (fiul faraonului Seti I şi a reginei Tuya).

Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns:

In iudaism, se presupune ca Moise a trait intre anii 1391-1271 i.H., cu toate ca legenda in inscrisurile originale spune ca a trait 120 de ani. Diferenta este data din cauza ca in acea perioada, calculele temporale, atat ale zilelor, cat si a anilor, erau facute dupa Soare, Luna si stele, acestea avand diferente comparativ cu masuratorile calendarului gregorian pe care il folosim in zilele noastre, chiar si comparativ cu cel anterior si anume calendarul iulian.
Insa au fost sugerati si anii 1571 si 1592 i.H. ca fiind posibili ani ai nasterii lui Moise.
Fiindca nu exista un consens in ceea ce priveste anii in care a trait Moise, mai ales ca nu exista evidente istorice ale exodului, exista mai multe teorii in ceea ce priveste faraonul din acea perioada: Ahmose I, Akhenaton (tatal lui Tutankhamon), Ramses al II-lea, Merneptah, Tutmes al II-lea, acesta din urma considerandu-se ca fiind cel mai apropiat descrierii, avand in vedere atat relatia sa cu Hatshepsut, cat si lipsa mostenitorilor legitimi, dar si faptul ca a fost singura mumie careia i s-au gasit urme de chisturi provocate de o posibila plaga raspandita atat in Egipt, dar si in randul hititilor.