| JessyF a întrebat:

Salut happy
In clasa a 4 mi-am schimbat scoala, acum sunt clasa a 7!
In clasa a 6 si a 7, am inceput sa fiu invidiata de colegi, sa mi se spuna doar cuvinte urite, sa ma si comenteze orice imbracaminte, vorba (in sens rau). Pina acum am crezut ca doar baietii sunt atit de prosti, acum am aflat insa ca si fetele! Ce sa fac ca sa nu le atrag atentia? Odata ce m-am mutat din scoala veche, am rupt toate legaturile cu fostii colegi, cu toate ca locuim in acelasi sat, cu noii colegi, locuiesc insa la o departare de 17 km! Sunt foarte, foarte rusinoasa si nu pot sa ma imprietenesc atit de repede cu copiii.
Mama este profesoara in liceul in care invat, de aceea si ma urasc copii, ei considera ca mi se pun note pe blata, sau ca mi se maresc. Problema este ca vin acasa la ora 17.00. Si nu am timp nici sa ma pregatesc normal de lectii. Mai pe scurt, nu mai pot sa traiesc asa viata, mama nu ma intelege, prieten NU AM, si chiar daca unii mai au macar 1-2 prieteni, eu intr-adevar nu am, DELOC! sad In vacanta de vara, iarna, primavara, in weekend, stau singura si-mi petrec toate zilele. Cind merg la scoala mereu sunt cu gindul: *Cum m-am imbracat? Imi vor comenta colegii mei ceva?
De la o seama de vreme au inceput sa-mi puna diferite porecle, si stiti cei cel mai interesant? Ca cind nu avem teste eu sunt: "Made in China", "Crocodil", "Cracanici" (acestea sunt poreclele lor). Insa cind avem teste sunt atit de buna, atit de frumoasa, eu invat cel mai bine, sunt o prietena adevarata!
Nu mai rezist, ce sa fac. Va rog sa-mi dati niste sfaturi happy Dau fundita!
Sarbatori fericite happy :*

Răspuns Câştigător
| Pufuh a răspuns:

Buna. problema ta este destul de interesanta. pai daca nu poti sa te muti la cealalta scoala unde poate aveai 1 prieten-2, ai putea sa fii mai sociabila(nu te mananca nimeni daca vorbesti cu cineva). NU trebuie sa iti pese de cezic alti colegi despre atitudinea ta,despre cum te imbraci si alte chestii. GURA LUMII NU O ASTUPI NICIODATA! oricum ai fii,tot trebuie cineva sa te invidieze,sa te jigneasca sau sa spuna ca esti slaba si ei sunt mai tari. important este sa nu pui la suflet totce spun colegii tai.(si eu am avut cazuri de genul,dar nu m-am stresat,am luat atitudine,am lasat timiditatea la o parte si am luat indrazneala si tupeul in brate si pot zice ca acum ma inteleg bine cu cei care m-au suparat). daca nu poti trece peste rusine si timiditate,poti informa dirigintele cu privire la situatia ta si cu mama ta. nu merita nimeni sa i se puna porecle sau sa fie jignit. NIMENI NU E PERFECT,insa putini inteleg asta. Eu zic ca cel mai bine e sa iei initiativa,sa le demonstrezi ca nu esti asa cum cred ei,ca esti puternica si nu te lasi calcata in picioare,adica lumea cand vede ca cineva este la locul lui,isi vede de treaba, nu vorbeste prea mult, e linistit il ia de fraier si mai ales daca vad ca pe acea persoana chiar o afecteaza ce spun ei, satisfactia lor este mult mai mare deoarece acesti oameni nu au constiinta si de aceea cei civilizati nu vor putea trai bine si linistiti datorita acestor gunoaie de oameni. Sper ca ai intales ce am vrut sa spun si iti urez mult succes si iti doresc ca treci cu bine peste aceste probleme(multi copii au/au avut probleme asemanatoare, daca nu mai grave) si nu uita ca mai ai de stat cu ei doar clasa a 7-a si a 8-a cu ei si gata. bun. Sarbatori fericite! :*

10 răspunsuri:
| CartofiorDulce a răspuns:

Fii indiferenta, nu le arata ca-ti pasa de ei. Asa se vor satura sa vorbeasca singuri si sa nu fie bagati in seama.Gandeste-te ca esti cu mult mai buna decat ei.Sunt doar niste prefacuti care isi vor da seama ca sunt mai prejos decat tine, avand in vedere ca se dau pe langa tine ca sa-i ajuti la teste.Intr-un final tot acest misto nu ii ajuta la nimic, tot prosti vor ramane si tu vei fi cea desteapta.

| BlackDarkAngel a răspuns:

Bună draga mea! Eu sunt pe clasa a 6 a. :* Te înţeleg perfect. Ştiu cum este să nu ai pe nimeni,toţi din jurul tău să te critice şi să te foloseasca,să vină la tine numai atunci cand au nevoie sau cand le este lor rău. Dar atunci cand dai tu de necaz şi cauţi un umăr pe care să îţi sprijini capul şi să te consumi aşteptand un sfat sau o vorbă bună, brusc... prietenii au dispărut! Aceştia se numesc prieteni falşi,sunt oameni fără suflet care nu se gandesc decat la binele si la sentimentele lor. Să îţi spun ceva: eu niciodata nu am avut pe nimeni. De fapt, am avut, dar cum am mai spus am cunoscut numai persoane false, fara caracter care m-au lasat dupa ce m-am atasat de ei. De la gradinita (inca de cand eram o copila care nu era in stare sa judece) nu aveam pe nimeni, decat pe o vecina de bloc care era in aceeasi sala de clasa cu mine si iti batea joc de prietenia mea in toate felurile. Cand am terminat gradinita speram la o clasa mai buna, la colegi mai sinceri si mai intelegatori. Dar am dat din rau in mai rau si am nimerit in cea mai rea clasa din scoala. Timp de patru ani nu am avut decat doua prietene (ele se cunosteau de la gradinita) si eu le-am,, despartit". Am ramas cu fata care parea mai modesta dar pe parcurs mi-am dat seama ca erau amandoua la fel de,, loiale". Am fost folosita si tratata ca pe un nimic si asa sunt si in prezent. Diferenta e ca acum am mai crescut si trecand prin toate intamplarile acelea nefericite, fiind tradata si lasata deoparte de atatea ori si intalnind atatea persoane fara suflet (eu le numesc specimene :3 ) am ajuns sa nu mai fiu ranita si sa nu mai imi pese de nimic si de nimeni! Ii tratez pe toti cu indiferenta pentru ca asta e societatea in care traim (rar intalnesti un om cu inima calda). Cand mi-am schimbat clasa si colegii dand un examen final in clasa a 4 a de engleza (l-am luat si m-am dus in cea mai buna clasa) am intalnit alta fata timida cu care m-am imprietenit dar deja aveam destula experienta incat sa imi dau seama ca nu va tine mult si asa a fost. In clasa 6 cu alta fata... s-a dus prietenia si cu aia (ma lasase pentru o veche prietena) si in prezent sunt prietena cu o alta fata: DAR DEJA NU MAI AM INCREDERE IN OAMENI! Dupa ce inima mea a suferit atat de multe despartiri si dupa ce a fost gaurita de mai multe ori nu mai poate fi refacuta. sad Intr-adevar, e trist sa nu ai pe nimeni dar mai bine asa decat cu persoane false in jurul tau. Fii puternica si nu lasa pe nimeni sa te traga in jos, cat despre vacantele astea de iarna, vara etc; nu ai familie? :* Familia intotdeauna te va iubi asa cum esti si nu te va rani asa cum o fac,, prietenii". Daca vrei sa iesi afara iesi singura! happy Cel mai bine, nu iti mai respira altii aerul; La liceu o sa ai noi colegi dar te asigur ca nu va merge cu nimeni, si fara sa stie toti se folosesc intre ei laughing Aia care azi sunt BFF maine ajung BFF cu alt sens = Best Fake Friends laughing Mie una nu imi mai trebuie prieteni, sper sa intelegi ca asa e lumea. Daca esti grasa = vaca grasa si urata. Daca esti slaba = nu mananci, esti fomista. Daca porti colanti stramti = cu**ă. Daca nu porti = nu stii ce e aia moda. Lumea te va critica mereu indiferent de ce schimbari faci. Ramai tu asa cum esti si vezi-ti de scoala apoi iti faci un iubit si prietenii iubitului vor fii,, prietenii" tai :* Cea mai buna prietena a ta vei fi tu insati, FOREVER. Nu uita asta! Regula nr. 2: Nu te ataşa niciodată de nimeni, mai devreme sau mai tarziu, toţi pleacă. Pffoaiii, puţin îţi va păsa mai tarziu laughing) Fii indiferenta, ignoră-i pe invidioşi din jurul tău care te rănesc. Ştiu, lung şi plictisitor răspunsul dar sper că îţi vei face timp să îl citeşti. Te pup, sărbători fericite şi ţie: capul sus, nu uita :*

Răspuns utilizator avertizat
| AnaSuricata a răspuns:

Pai, in primul rand ei se folosesc de tine.(partea cu testele)In al doilea rand, tie nu trebuie sa iti pese de ce spun ei. Cu cat te vad ca suferi mai mult cu atat mai mult de vor jigni.Nu trebuie sa iti pese de ceea ce spun ceilalti. Apropo...ei iti spun cuvinte urate pentru a te descuraja. Fiind descurajat, nu vei mai crede in tine si vei deveni un NIMIC.Nu trebuie sa te afecteze ceea ce spun ceilalti-este sfatul meu.Fi tu insati!
Sarbatori fericite!

| alexandra2000ale a răspuns:

Nu le baga in seama pe acele fete. Si la mine la fel...comenteaza la orice (imbracaminte, cum arat) si fac baza de mine iar cand vine vorba de lucrari si teme sunt cea mai buna prietena a lor. Si eu sunt tot in clasa a 7 a iar unele din colegele mele sunt chiar nesimtite...PAna la urma am luat hotararea sa nu le mai dau temele si sa nu le mai ajut la lucrari. Iar cand iti mai spun ceva de chestia ca tu esti fata unei profesoare, nu le baga in seama si vezi-ti de treaba ta, nu le mai da atentie.
Un sfat: Mergi inainte orice ar fi!
Sarbatori fericite!

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Buna!
Deci din clasele 1-4 invatatoarea mereu ne zicea sa ne comportam de parca nu ar fi acele persoane sa nu le bagam in seama sa ne facem ca nu le auzim ca daca acele pers. vad ca tu zici : Lasatima, tace-ti...etc ele o sa zica din ce in ce mai mult ca vorba ai actorul nu face teatru daca n-are spectatori si nu-i mai bagi in seama deloc deloc te faci ocupata sau pur si simplu te faci ca nu-i auzi numai zici sa taca deloc, deloc
In privinta prietenilor nu stiu ce sa zic...Ar trebui sa fii super, super draguta si asa o sa se lipeasca fetele mai bune de tine...Dar sa nu mai bagi in seama celalalte scorpii! Nu stiu ce sa zic e o situatie intr-adevar nasoala imi pare rau! sad Sper ca vei avea pe cineva in viitor!
Sarbatori Fericite :*

| CosminAlex1999 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema doar ca sunt baiat, doar ca snu m-am mutat l alta scoala.
Incearca sa fii indiferenta si in timpul testelor incearca sa negociezi de exemplu : iti dau raspundul la exercitiul 4 daca nu o0 sa mai jignesti. Sunt sanse de 60% sa nu sa se tina de cuvant. Ma e mo metoda : In fiecare clasa exista o fata/un baiat mai sufletist care te intelege dar nu vrea sa spuna nimic. Cand e singur incearca sa vorbesti cu el si poate o sa incerce sa te prezinte prietenilor lui asa cum te-a vazut el pe tine.
Si cu hainele spune-le la colege/colegi ca au niste haine incat si bunica se sperie de ele.
Sper ca o sa te ajute.
Daca vrei sa mai vorbim Sunt Cosmin Cojocaru din vrancea am o poza de coperta cu niste pomi fara frunze pe un bulevard pe care se afla o instalatie de brad si peste tot zapada.
Succes! 1

| MaximSpeed a răspuns:

Satiu exact prin ce treci la cand aveam 1 an tata a intrat la puscarie iar mama s-a despartit de el si s-a cuplat cu alt barbat pe cand eu aveam 2 ani eu nici nu stiusem ca nu el este tatal meu pana la varsta de 13 ani mama si cu el au stat impreuna numai in cearta si scandal se certau toata ziua ma si saturasem in clasa a 6 s-au despartit si am schimbat si scoala iar eu si mama ne-am mutat la bunici, mama ma mutat la scoala aceea de la bunici din sat si nu ma intelegeam cu nimeni ma porecleau intruna si nu ma putea suporta niciunul dar incetul cu incetul mam imprietenit cu ei si acum sunt cei mai buni prieteni ai mei... Sfatul meu este sa lasi rusinea deoparte pentru ca cu rusinea nu faci nimic in viata si sa incerci sa iti faci prieteni la scoala cat si in sat la tine sper ca te-am ajutat

| nicusor123 a răspuns:

Pai pentru inceput ar trebui totusi sa iti faci un/o prieten/a cu care sa iti petreci timpul liber sau cu care sa discuti.cauta pe cineva care nu pare interesat de cum arati sau cat de desteapta esti.nu mai fi timida, daca nimeni nu intra in vorba cu tine du-te tu la cine crezi ca e mai potrivit si cu care crezi ca te-ai putea intelege.multa bafta.sunt sigur ca vei gasi tu pe cineva daca renunti la rusine.

| QueenG a răspuns:

Nu-i mai baga in seama, lasa-i sa vedem cat poate sa-ti reproseze.Si la teste cand o sa aiba nevoie de tine sa nu-i ajuti, si zi-le dar cum sa te ajute un cracanici, made in china, crocodil ca mine.Si invata sa fii ironica.Iar daca fetele comenteaza la tinuta ta zi-le hmmm da asa este nici mie nu-mi place cu ce te-ai imbracat azi sau ceva de genu'. Invata si arata-le ca nu ai nevoie de reprosurile lor. laughing Sper ca te-am ajutat. FUNDA? :X