| fuckbbi a întrebat:

Salut happy
As vrea sa va povestesc povestea mea de viata, e oribila, grea si plictisitoare, dar v-as ruga sa imi da-ti niste sfaturi cum sa scap de aceste stari happy
Sunt fata, am 13 ani, sunt la gimnaziu, clasa 7.
Acum 3 ani in urma totul era bine, invatam in sat, la scoala, aveam multi prieteni, eram anul 3 la o scoala de muzica, era perfect.
Mama lucra ca profesoara la aceeasi scoala unde invatam, dar intr-un an s-a certat cu directoarea, de aceea a decis sa se mute din scoala, sa se mute la alta scoala din oras. Odata ce s-a mutat ea, m-a luat si pe mine, pentru ca ii era frica sa nu fiu batjocurita aici. Cind m-am mutat de la scoala toate legaturile cu toti prietenii le-am rupt, nu mai vorbesc cu nimeni, nu ma intilnesc. Cu toate ca inca locuiesc in sat, in fiecare dimineata fac 15 km pina la scoala (cu masina la ora 7) si in fiecare seara (la ora 17.00) ajung acasa. Ajung asa tirziu pentru ca mama se temesa ma lase la rutiera, pentru a nu mi se intimpla ceva.
La inceput in oras aveam multi prieteni, cu toti ma imprieteneam, vorbeam (cu toate ca sunt super mega extra rusinoasa si ma inrosesc la orice pas). In timpul acestor 3 ani, am inceput sa vad adevarata fata a acelor prieteni si sa-i sterg de pe lista! Acum am ajuns sa am 3 prietene care-mi sunt si colege de clasa, si care stiu ca prietenesc cu mine, doar pentru ca invat bine si le pot ajuta la teste, la temele pentru acasa! Una din acele "prietene" iubeste sa ma faca in toate felurile (cu nume de animale sau chiar cu prostii), alta se supara daca nu-i faci pe plac, trebuie sa faci doar cum vrea ea si ce vrea ea, iar a trea ma invidiaza de moarte. Daca as renunta la ele trei, nu as ramane cu nici o prietena. Sau nu, asa ramane cu MAMA care mi-a distrus toata viata. Acum in week-end stau toata ziua la calculator, pentru ca nu pot sa ies pe afara, ca n-am cu cine. sad Ziua de nastere, craciunul le petrec in familie, pe cind fetele de virsta mea si le fac cu prietenii. Eu nu pot sa fac asa pentru ca N-AM prietene!
Eu consider ca am o viata distrusa, si ca nu mi se va mai schimba ceva.
Voi ce ziceti? :'( :'(

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu ai de ce să îţi acuzi mama. Te-a mutat şi pe tine la altă şcoală doar ca să prevină eventualele neplăceri. Directoarea s-ar fi putut răzbuna pe tine, ar fi putut întoarce profesorii împotriva ta şi îţi putea face o viaţă mult mai rea decât cea pe care o descrii acum.

Să te fereşti de prietenii falşi, că sunt mai răi decât duşmanii. Mai bine singură decât într-o companie neplăcută. Pune capăt prieteniei cu fetele acelea şi nu mai permite nimănui să te folosească.

Vorbeşte cu mama ta şi explică-i că eşti nefericită, că nu te-ai acomodat cum ai fi sperat şi spune-i că ţi-ar plăcea să te mute la altă şcoală. Tot răul spre bine.

O zi frumoasă!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu te cam lasi dusa de ele, de ce le ajuti daca fac misto de tine... ocupate de viata ta si cumpara o pisica sa ai un prieten la domiciliu. Cand vei munci o sa te intelegi mai bine cu colegii de munca si atunci mai faci cate o legatura sa iesi in oras.

| fuckbbi explică (pentru mgtow):

Hmm. sa astept pina voi munci? Inebunesc pina atunci, am 13 ani! Si de pisica, parintii nu-mi permit sad

| mgtow a răspuns (pentru fuckbbi):

Spune ca vei avea grija de ea si dai cu manusa in fiecare dimineata sa nu faca par in casa. Doar nu stai chiar singura, trebuie sa faca si ei un sacrificiu pentru fericirea ta asa sa le zici.

| positivity a răspuns:

Mi-am petrecut toată viața singură, fără vreun prieten lângă mine, și nu am murit. Să fii sigură că nu vei muri nici tu!
„Prietenii se pretind sinceri, dușmanii chiar sunt" - Schopenhauer
Nu ai o viață distrusă! Lasă gândurile astea, uită-le. Nu se va schimba nimic dacă vei gândi în continuare așa!
Vrei să-ți schimbi viața? Atunci începe să gândești pozitiv! Deschide ochii și uită-te la ce oameni ai în jurul tău. Nu trebuie să le faci pe plac, trebuie să fii tu! Dacă ei nu se încadreaza în cerințele tale, lasă-i, caută-ți alți oameni cu care chiar ai ceva în comun. Nu trebuie să fii prietenă cu toată lumea!
Dacă te simți chiar atât de singură, comunică cu persoane necunoscute online. Te vor face să te simți puțin mai bine, poate.
Nu încerca să dai vina pe mama ta. Trebuie să ne asumăm responsabilitatea asupra faptelor noastre!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Lila10 a răspuns:

Nu poti da vina pe mama ta pentru asta, si nici nu puteti ''da bir cu fugitii'' doar pentru o simpla cearta, si eu sunt mai singuratica dar nu ma afecteaza asa mult, doar cand sunt la scoala... dar tu poti iesi din casa si iti poti face prieteni noi, nu e mama ta devina de faptul ca tu nu mai ai prieteni, esi tu, care dai vina pe ea pentru ca stii ca ea s-a certat cu directoarea si atunci tu ti-ai asa : imi fac alti prieteni, lasa-i pe prostii aia de fosti prieteni'' in gand, poate tu nu stii ca ti-ai zis-o dar din faptele citite ti-ai zis-o. depinde numai si numai de tine, amandoua de fapt sunteti de vina ca amandoua ''ati dat bir cu fugitii''

| Cristal11 a răspuns:

Am patit si eu o situatie asemanatoare.
Dar, eram odata pe net si am dat de acest forum:http://webkinzromania.forumz.ro/login
M-am imprietenit cu lumea pe acolo, temporar cu toata lumea, dar sunt niste copii cu care sunt in continuare prietena.

Eu m-am mutat de la scoala aia ptc. eram batjocorita ca nu stiu sa fac roata, ca sunt,, aragas cu patru ochi" ca sunt grasa si altele...Dar m-am mutat de la acea scoala si pot sa spun ca e foarte bine!

Poti sa te muti sau sa intri pe acel forum :3