| NobodyAmongTheRubble a întrebat:

Salut la toti! Am cautat pe google semnificati numelui feminin "ina" insa nu am gasit nimic. Poate stie cineva?

Răspuns Câştigător
| Madap a răspuns:

Ina

Origine: German

Semnificatia numelui Ina: De sine statator in limba germana Inna, Ine, in limba romana poate fi la origine un hipocoristic de la prenumele care se termina cu -ina, -ena.

4 răspunsuri:
| CristianMarius a răspuns:

De sine statator in limba germana Inna, Ine

| Bebitssaa a răspuns:

Este de la Adina. Sau marina, sau alina ...depinde sunt multe :]]. Depinde de fiecare nume, este prescurtare. Funda puppy dog eyes? Nu prea am straight face

| Darkerblack a răspuns:

INA
- forma scurta a multor prenume care se termina in "ina"

| emagirl a răspuns:

Prenumele feminin Inna este o varianta a numelui Ina. Numele Ina este de origine latina si inseamna "orez", "tabara", "intalnire". Numele Ina este o varianta a numelui Ianna.