| anonim_4396 a întrebat:

Salut, maine este ziua mamei mele si vreau sa-i cumpar un buchet de flori de la o florarie oarecare din oras, dar sunt baiat si nu ma prea pricep, as vrea sa intreb cam cat ar costa? multumesc

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde ce buchet, poate fi de la 20 de lei pana la cateva milioane. laughing Cel mai bine e sa te duci cu-n buget fixat si sa o intrebi ce poti lua de banii respectivi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de buchet... de a 20-30 lei in sus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de marimea ( nr de flori ) si florile buchetului. Preturile pot varia de la o florarie la alta, insa trebuie sa ai grija ca unii vor sa te cam stoarca de bani si iti cer niste sume exagerate. Poti gasi buchete de la 12-15 lei, iar pretul poate urca pana la cateva sute (desigur, tu nu ai nevoie de asa ceva pentru ziua mamei). Un buchet de 3 trandafiri mari este cam 15 lei in piata. Pretul poate ajunge pana la 20. Daca trece de 25 este deja exagerat. Un buchet de 3 gerbere este cam 12 lei. Nu ar trebui sa depaseasca 15 lei. Eu consider ca ar fi foarte frumos sa ii cumperi mamei tale un buchet de trandafiri. Ca sa alegi un buchet convenabil la pret, trebuie sa imparti valoarea lui la numarul de flori. Pretul unui fir de trandafir mare ar trebui sa fie intre 3-6 lei. S-ar putea sa te mai coste si ambalajul ceva, cativa lei. Ai grija mare insa sa nu iei flori prea deschise ( s-ar putea sa ti se para mai frumoase, dar se ofilesc repede) sau uscate. Preferabili sunt bobocii un pic deschisi ( vezi sa nu fie ofiliti).
In orice caz, te poti descurca cu 15-20 lei daca nu ai mai multi. Florile sunt un cadou minunat pentru orice fata sau femeie, la orice varsta. (Ti-o spune o adolescenta de 16 ani)
Mult succes!