| anonim_4396 a întrebat:

Ok,dupa ce o sa murim am auzit pe toti ca ajungem rai sau iad,ok, chestia asta(daca o fi minciuna sau nu) am inteleso.Dar, o sa ne mai reincarnam vreodata? Adica sa ne reincarnam intr-o alta persoana/lucru/animal. Funda! Ps:

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Doamne ce ratacire, raiu si iadul exista, reancarnarea nu, este o aberatie budista, poti ajunge in rai, eu, tu, toata lumea prin legamantul cu Domnul Isus, adica prin botez cu apa, dar nu cand esti mic, il faci degeaba, de ce? nu ai discernamant, nici nu poti vorbii dar tu faci botez? este o alergere, o intoarcere la Isus, fiecare trebuie sa facem botezul, pentru mantuire, mantuire inseamna sa ajungi in rai, daca respingi asta, daca esti indiferent si netot, satana se bucura si o sa aiba inca un om pacatos la el.Eu cred, Il iubesc pe Isus. insa majoritatea lumii resping aceste lucruri crezand ca daca se duc de Paste si Craciun la biserica o sa ajunga toti in rai cu o harpa si aripi. Ce sa facem? 2 legi principale : Iubeste-l pe Dumnezeu cu toata inima cu toata puterea si cu tot cugetul tau. si 2-a lege : Iubeste pe cei de langa tine ca pe tine insuti,. Crede-ma prietene. Incarnarea este o inventie. Daca ai citii macar 5=10 pagini din Biblie ai afla ceva, nu ai pierde timpul degeaba. sper sa nu-ti fi spus aceste lucruri degeaba. pa

| irbis a răspuns (pentru Adrianetc):

Imi cer scuze, dar trebuie sa o spun: gandirea ta este a unei persoane indoctrinate, care crede ce i se spune sa creada, care face ce i se spune sa faca, fara a intreaba niciodata daca e corect si incapabila de a intelege concepte care nu i-au fost spuse de cei care i-au spus ce sa creada, care vin din alte directii. Dumnezeu se presupune ca ti-a dat liberul arbitru. Unde este acesta? Eu nu-l vad.

| Adrianetc a răspuns (pentru irbis):

Tu crezi ca sunt genul de persoana care s-a nascut ortodox/budist/musulman sau ce mai vrei tu si zic : asa mor pentru ca asa m-am nascut. NU!, am avut indoieli si eu ca tot omul insa CRED in el si eu nu-ti pot dovedii din spatele tastaturii, frumusetea si pacea Lui, insa tu gandesti ca un om care vede dar totusi este orb, nu mai fi tu mandru gandindu-te : eu stiu adevarul, nu exista pentru ca nu-l vad. Isus exista, bun nu ma crezi, gandeste-te ca sunt oameni care mor pentru El. un om a stat 14 ani in inchisoare comunista (ei fiind atei)doar pentru ca a zis : eu cred in el, stiu ca exista. unii sunt omorati pentru ca ei cred in El. atat.toti acesti crestini sunt retardati mintali, toti sunt persoane indoctrinate? Nu.

| irbis a răspuns (pentru Adrianetc):

A crede e un lucru. Tu vorbesti de parca Dumnezeu, crestinismul, este singurul lucru care exista si care conteaza.
De asemenea, tu faci presupuneri in legatura cu mine care nu au nici o baza in realitate. Nu ma cunosti, dar vorbesti de parca ai sti totul despre ce fel de persoana sunt desi ceea ce am scris eu nu spune mai nimic despre mine. Nu am spus niciodata ca nu cred in Dumnezeu. Credinta mea insa depinde de definitia lui Dumnezeu. Eu consider ca idea ca Dumnezeu te trimite in iad daca nu i te inchini, nu crezi in El, nu-i multumesti, ca o insulta pentru acel Dumnezeu in care iti cere crestinismul sa crezi. Dumnezeu se presupune ca este o fiinta atotputernica, atotstiutoare, care a creat tot ce este si care iubeste oamenii. Poate fi o astfel de fiinta fi atat de josnica incat sa faca asa ceva? Nu e asta o insulta?
Diferenta ditntre noi este ca eu nu urmez orbeste, fara a gandi, fara a avea o minte deschisa.
P.S. Nu am spus nimic de retardare mintala. De unde ai scos asta?

| Adrianetc a răspuns (pentru irbis):

Nu te cunosc ai dreptate, dar in spatele acestei planete, lumi sta Dumnezeu carmuitoru a tot ce este, El a creat totul, nu printr-o greseala cum zic oamenii de stinta, normal ca este tot ce conteaza, cum tu iti iubesti tatal, asa imi iubesc si eu Tatal, pentru ca El ma ocroteste. asta nu inseamna ca trebuie sa ne punem un sac cu cenusa pe spate, sa stam plecati mereu in genunchi sa nu mai mancam. Trebuie sa ne traim viata, insa intr-un mod smerit si modest.Sa-l slavim cu rugagiuni si cantece pentru ca ne ajuta, ne iubeste,.El vrea sa fim in rai, la dreapta lui dar aici intra satana care vrea sa te "mituiasca" cu : lasa ca nu exista Dumnezeu, nu-l vad, ai o viata de trait si dupa aia vezi tu, doar o viata ai, traieste, bateti joc de ea, bea, fumeaza. nu este asa,

| Graftzoor a răspuns (pentru Adrianetc):

Adrianetc daca chiar il iubeai pe "Isus" stiai ca se scrie cu doi de i, nu? Iar cand ai scris "Iubeste-l pe Dumnezeu..." de fapt se scrie "Iubeste-L pe Dumnezeu". Fi mai atent la ora de religie ca profesoru este platit sa va invete ceva. Mult Noroc!

12 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Nu exista dovada ca ceva nu exista intr-un fel sau altul. Astfel de dovada nu poate exista, pentru ca daca e ceva, atunci este ceva ce oamenii recunosc, constientizeaza si astfel, acel ceva exista, fie si numai in forma unei idei. Cum exista acel ceva, fie ca e real sau doar o idee este o intrebare la care doar curiozitatea poate raspunde.
P.S. Subiectul aici fiind reincarnarea, ceea ce am spus nu insamna ca daca vrei sa afli trebuie sa te sinucizi, desi poate fi interpretat asa. Oricum oamenii mor in cele din urma, asa ca nu e nevoie sa te grabesti. Ai putea intre timp sa cercetezi subiectul in detaliu.

| dannyel86 a răspuns:

Unii cred, altii nu. Important e cum considera fiecare. Cei care fac studii despre aceasta cred intr-o masura, de vreme ce isi consuma timpul cautand eventuale raspunsuri.
Parerea mea e ca ceva totusi se intampla. Tind sa cred ca ne putem reincarna, dar tot in oameni (posibil si in animale, dar n-as putea crede ca si in lucruri).
Nu s-a intors nimeni de dincolo, pentru a ne spune daca exista Rai sau Iad. Si atunci, de ce n-am crede in reincarnare?

| adrew a răspuns:

Reincarnarea nu are sens si nu are logica, deci eu socot ca exista viata de apoi, insa acolo ajung doar cei ce merita, cei ce nu merita pur si simplu dispar

| Senyorul a răspuns:

Am auzit si eu si nu stiu exact si eu vreau sa aflu

| BilaDorel a răspuns:

For the love of what you believe in, depinde de conceptu' pe care il urmezi, ideologia in care crezi, etc. poti crede ca ajungi in rai/iad, sau poti sa crezi ca te vei reincarna. e decizia ta. ambele n-au cum sa coexiste.

| elisf95 a răspuns:

Ce aberatii...ai vbrea sa te reancarnezi intr.o rama? laughing

| anonim_4396 explică (pentru elisf95):

Nu dar ar fi fain.