| ɮʀɨֆȶɛռǟ a întrebat:

pentru cei care ati dat teze la clasa a 5 -a la romana sau la mate, ce v-a dat, ca sa stiu la ce sa ma astept happy

4 răspunsuri:
| TooNight a răspuns:

Pai la romana iti da analiza pe text,sinonime,antonime,funcii sintactice si morfologice si o compunere la final,iar la mate nu o sa-ti dea greu,stai linistita,amplificari,simplificari,in general exercitii cu fractii,o sa-ti dea transformari de fractii, zecimale in ordinare si invers, inmultiri, probabil si cu multimi, si cu puteri, exercitii cu necunoscuta, adica cu x. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| mimi2000mimi a răspuns:

Salut! eu sunt in clasa a 5-a, dar nu stiu exact la ce te referi.iti pot spune de la olimpiada si concursuri,sau lucrari la romana:analiza unor cuvinte,lucru pe text necunoscut(iti da un text pe loc iar tu trebuie sa scoti unele parti de vorbire,sa delimitezi prop. din fraze...)si sa aplici ceea ce ai invatat(sa formulezi prop., sa scrii pronume dupa o schema-exemplu:gen masculin, numar singular, caz G, functie sintactica de atribut.=(a/al/ali/ai)lui)
daca imi spui la ce unitate de invatare ai ajuns la mate, iti spun! bafta!

funda?puppy dog eyes

| Mihaela201 a răspuns:

La mate iti da fractii zecimale, corpuri geometrice si figuri geometrice, unitati de lungime, arie, volum si daca mai invatati ceva pana la teza. Deci vei da din ce ai invatat pana atuncihappy