| aNoNimAt a întrebat:

Sunt din Moldova și vreau sa invăț la universitatea de drept. E posibil ca să primesc diploma de absolvire și sa ma duc cu acestă diplomă in Spania si sa lucrez ca avocat? Te primește acolo? E posibil așa ceva?

5 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Da e posibil numai daca devine membra UE. Acum diplomele sunt recunoscute si-n strainatate.

| alexutzu00791 a răspuns:

Daca esti pregatit de ce nuhappy avem nevoie de romani ca tinehappy

| oana23madrid a răspuns:

Da poti acum diplomele sunt recunoscute si in spania, dar trebuie sa legalizezi diploma si sa o traduci la ambasada din spania.

| veronyka a răspuns:

Păi fiecare stat are legile sale, la fel şi spania, la universitatea din Romînia nu cred că vei învăţa legile juridice ale Spaniei

| Suiram a răspuns:

Nu este nevoie ca tara ta sa fie membra UE, ai nevoie de o Diploma de absolvire de la o universitate care sa fie recunoscuta in SPANIA dupa care trebuie sa faci un stagiu de pregatire juridic in tara lor(adica sa lucrezi pentru inceput in sistemul lor juridic, dar nu ca AVOCAT), te angajezi la o firma de avocatura ca asistent juridic sau cel mai simplu inveti limba Spaniola si oferi servicii de translator, asistenta juridica, etc pentru Romanii din Spania care au nevoie, in cazul tau daca stii si Rusa chiar si pentru ei, dupa care poti profesa si avocatura.Nu este greu dar trebuie sa urmezi cateva etape obligatorii profesand la un nivel mai scazut.Multa Bafta!