| NoSenseToLive a întrebat:

Salut TPU
am 16 ani, iar mama si tata urmeaza sa divorteze, mai am o surioara de 4 ani
locuim toti intr-un apartament cu 3 camere ( baie bucatarie dormitor sufragerie si inca un dormitor ), in urma divortului daca ambii copii adica si eu si surioara mea alegem sa stam cu mama, ea ce va castiga la partajarea bunurilor? dar tata? Se ia in considerare ca mama are 2 copii si dat fiind faptul, va primii ceva in plus fata de tata, care nu va avea in grija nici-unul deoarece nici eu nici surioara mea nu vrem sa stam cu el.

Răspuns Câştigător
| DianaPuipufos a răspuns:

Pffffff... Rebel e greu de raspuns la intrebarea ta, pentru ca avocatii vor lua anumite hotarari in functie de mai multe lucruri! Tot avocatii vor hotara cu cine sa ramana si copii dar cu siguranta veti ramane mamei (daca nu exista dovezi incriminatorii contra mamei tale)... In privinta partajului daca voi ramaneti mamei casa ar trebui s aramana voua, si tatal vostru sa va dea si o pensie lunara. Lui ar trebui sai dadea maxim cv mobila. Daca va avea avocati foarte buni s-ar putea sa trebuiasca sa vindeti casa si banii sa se dea pe din doua. Dar nu cred, cred ca cum am mai zis casa va ramane voi, plus pensie lunara, lui o sai ramana doar dreptul de a va vizita. Sper ca te-am ajutat.