| NoSenseToLive a întrebat:

Salut TPU

am 16 ani, iar mama si tata urmeaza sa divorteze, mai am o surioara de 4 ani

locuim toti intr-un apartament cu 3 camere ( baie bucatarie dormitor sufragerie si inca un dormitor ), in urma divortului daca ambii copii adica si eu si surioara mea alegem sa stam cu mama, ea ce va castiga la partajarea bunurilor? dar tata? Se ia in considerare ca mama are 2 copii si dat fiind faptul, va primii ceva in plus fata de tata, care nu va avea in grija nici-unul deoarece nici eu nici surioara mea nu vrem sa stam cu el.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ambii ramaneti cu mama atunci veti locui, in continuare, in acel apartament. Tu vei fi intrebat cu cine vrei sa ramai. Tatal tau va fi obligat sa contribuie la intretinerea voastra, pensia lunara de intretinere poate fi de pana la 2/3 din venitul net al tatalui.
Numai bine!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ambii ramaneti cu mama atunci veti locui, in continuare, in acel apartament. Tu vei fi intrebat cu cine vrei sa ramai.
La partajul bunurilor, daca toate sunt bunuri dobandite in timpul casatoriei, partile vor fi egale. Tatal tau va fi obligat sa contribuie la intretinerea voastra, pensia lunara de intretinere poate fi de pana la 2/3 din venitul net al tatalui.
Numai bine!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am si eu o intrebare privind speta de fata. daca divortul nu este din cauza tatalui (tatal vrea sa divorteze de ex) sau ajung la divort de comun acord, tatal tot va fi obligat de instanta sa contribuie la intretinerea copiilor? la dreptul familiei nu am facut deloc spete la facultate :\
si ma bate materia laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru JohnnyBi):

Bineinteles ca va fi obligat, in orice imprejurare parintii au obligatia de intretinere pentru copiii minori iar in cazul continuarii studiilor si dupa majorat, pana la terminarea acestora, dar nu mai mult de 26 ani.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Parintii au obligatia da, asta stiu, dar de ce sa aiba tatal obligatia sa plateasca pensia alimentara mamei daca ea e de vina pentru divort, asta intreb eu...

| Ioandelasal a răspuns (pentru JohnnyBi):

Se vede ca n-ai inteles nimic din ce-am spus. Pensia de intretinere este pentru copii nu pentru mama si se plateste de sotul la care nu stau copiii, indiferent de vinovatia pentru divort. Daca acestia stau la mama atunci plateste tatal, daca stau la tata plateste mama.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa. happy merci frumos :*. sunt mai greu de bibilic lunea laughing

| NoSenseToLive explică:

Te rog raspunde-mi la mesaj in legatura cu divortul