| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica rugaminte daca ma puteti lamuri in legatura cu fraza:
,, Teoretic, un leu poate sa doboare orice animal de pe teritoriul sau".
Atunci cand o contrag cum imi dau seama in ce parte de propozitie am contras-o? Vreau un examplu si o lamurire.
Mentionez ca nu este tema! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| beautifulkiss a răspuns:

E complement direct ca propozitia e completiva directa si tu ai contras aceasta propozitie intr-un complement direct

1 răspuns:
| ʌɲɗɾєɱʌɾɣ a răspuns:

Cred ca este complement direct (,, ce poate?'' a dobandi)

| beautifulkiss a răspuns (pentru ʌɲɗɾєɱʌɾɣ):

E complement direct ca propozitia e completiva directa si tu ai contras aceasta propozitie intr-un complement direct