| se7en_7921 a întrebat:

Am o problema cu spatiul liber din local disk C. Sigur ati patit multi ca nu mai aveti spatiu liber dar la mine a devenit o treaba bizara. Am sters hibernarea, windows update dezactivat, defragmentez saptamanal, curat saptamanal cu advanced system care si totusi am 600 mb liber din 53 GB. Tin sa precisez ca my documents ocupa 2 GB, program files 5 GB iar windows-ul 10 GB. Unde mi-a disparut restul spatiului din partitie?

8 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Sunt in franta, dar as putea sa-ti rezolv daca ma lasi sa intru pe calculatorul tau

| se7en_7921 explică (pentru atoatestiitoarea):

Nu trebuie sa imi intri in calculator. Daca imi explici sigur voi reusi sa repar. Bineinteles daca vrei. happy

| AndreeaD12 a răspuns:

Uneori, windows-ul face fite.
e posibil sa ai mai mult loc si sa nu iti arate, ori ai virusi.

| se7en_7921 explică (pentru AndreeaD12):

Cred si eu ca e ceva smecherie de windows. Virusi nu am cu siguranta, am Avast cu licenta de ani de zile, nici macar nu pot sa descarc ceva virusat iar stick-uri sau alte ROM-uri nu au ce cauta in calculatorul meu atata timp cat nenea internet ne da totul. happy

| resemnat a răspuns:

Este posibil ca ce ai descarcat tu (muzica, poze, video etc) sa fie in my documents/downloads. Incearca sa le muti in cealalta partitie pentru ca acolo trebuie sa le tii. Partitia C ( a windowsului) este numai pentru programe, iar pentru celelalte exista cealalta partitie. Totusi, daca mai vrei sa eliberezi C-ul poti da click dreapta pe partitie -> properties -> clean up -> iar acolo selectezi tot. Poate asa mai faci un pic de loc! Si mai e ceva: poti muta muzica, pozele, video in D.

sper ca te.am ajutat!

| se7en_7921 explică (pentru resemnat):

Eu sper sa recitesti ceea ce am scris ca nu ai fost atent deloc. happy Multumesc!

| StYxY a răspuns:

Sunt mai multe variante:
1. Ai virusi!
2. Intri in Start>>Control Panel>>Folder Options>>Tagul View>>Si dai jos la Show Hidden Files And Folders>>Ok
Dupa aceea mergi la C:\Documents and Settings\numele pcului tau\Local Settings\Temp si dai CTRL+A(selectezi tot) si dupa dai SHIFT+Delete si stergi tot. Ce nu merge lasi pentru ca in general nu ocupa foarte mult spatiu acele fisiere(nu merg sterse pentru ca sunt folosite de alte programe) - Repeti aceasta actiune odata la 2-3 saptamani.
3. Dai un Disk Cleanup si bifezi TOT!
4. Mai sterge si tu din programe!
Succeswinking

| se7en_7921 explică (pentru StYxY):

Esti a doua persoana care nu stie citi ceea ce am scris. Te rog reciteste. Iar virus nu am asta garantez. happy