| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca exista viata de apoi sau dupa moarte e doar un somn vesnic si inconstient?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toate sufletele sunt vesnice! @r3r3 este iehovist si in consecinta neaga invatatura biblica a dualitatii trup/suflet.

Ei bine, sufletul este nemuritor..., iar Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| SG1995 a răspuns:

Sincer, sunt 99.9% ca dupa ce mor, mor dar exista un procentvde 1% pe care il numesc speranta.

| Elide a răspuns:

A doua variantă...odihna.Viata asta este doar aici

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Un lucru vreau sa fie clar, dupa ce mori sufletul intra in inexistenta si nu vei intra nici in rai nici in iad. La a doua venire a lui Hristos, El va reda existenta sufletelor si-i va judeca dupa dreptate.ATUNCI se va decide cine va intra in rai si cine in iad adica cine va primi viata vesnica si cine va primi moartea vesnica.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Sectant ratacit? Tu esti oaia ratacita nu eu.

| mark2018 a răspuns:

Sper ca realizezi ca nu ai ce cauta acolo pana nu-ti rezolvi problemele la mansarda.
Am auzit ca ai fost la alt psihiatru, asa-i?

| verfct a răspuns:

Constiinta este rezultatul a 100 de miliarde de neuroni.
Rezultatul a miliarde de masinarii mici, celule nervoase.
Ti se pare mai putin speciala viata acum? Mie mi se pare incredibil cum miliarde de masinarii mici sunt capabile sa ne ofere experienta vietii. Si a fost nevoie de zeci de milioane de ani sa ajungem aici. Nu e tare? Nu te fascineaza deloc, deloc? O face mai putin reala sau speciala? Deloc.