| badriel a întrebat:

Voi credeti in destin? Adica daca exista raiul si iadul atunci nu exista destin, deoarece daca faci ce e scris in destin, atunci ajungi in iad sau in rai din cauza destinului.Si in plus Dumnezeu ne-a dat voie sa facem ce vrem pe lumea asta.Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Destinul ni-l facem noi singuri prin orice gând cultivat, orice faptă și obiceiuri zilnice, repetate.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Destinu e in functie de cum ti-l faci. Prin gandirea care o ai zi de zi nu ca asa e scris

| RAY a răspuns:

Voi credeti in destin?
nu,nici biblic nu se afirma ca ar exista asa ceva,dumnezeu de multe ori este luat prin surprindere,iar iadul si raiul sunt inventi religioase nu biblie, cand mori adormi vesnic, caci cei morti nu stiu de ei dar cei vii stiu, lazar trezeste, iisus se apropie de un smochin si il bate apoi il blestema desi nu era timpul sa fie smochine, desi iisus -dumnezeu nu stia

| Freya1 a răspuns:

Din perspectiva mea chestia asta cu destinul e mult mai complexa.
Eu cred ca fiecare om in viata are mai multe drumuri pregatite.Si in functie de ce alege aia are.
Sa iti dau un exemplu: Ai de tranversat o padure ca sa ajungi intr-un sat.Ei acolo ai mai multe cai: una prin padure cu riscul de a te rataci, alta plina cu animale salbatice, alta mai scurta da anevoioasa, alta mai lunga etc.Pe fiecare te asteapta ceva bun sau rau dar tu o sa alegi dupa intuitie,stiinta, experienta, calcul, gandire ca de aceia ti s-a dat minte sa gandesti, inima sa simti, corp sa il folosesti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu. Nu sunt determinist. Lipsiti de minte sunt cei care cred, fiindca, daca stai toata ziua in pat si te uiti la TV, ajungi la 60 de ani fara sa fi realizat nimic in viata si apoi te miri: "ma, da' baga-mi-as p*** in el de destin, cand imi da si mie viata Ferrari-ul pe care il merit?"

| Mclaren12 a răspuns:

Zici ca daca exista rai si iad inseamna ca nu exista destin pentru ca practic tu faci exact ce te-a programat zeul evreilor sa faci. O teorie foarte interesanta care dovedeste una din urmatoarele:
1. Raiul si iadul nu exista pentru ca nu are sens sa fii programat prin "destin" sa faci ceva ca mai apoi sa fii judecat si trimis in iad/rai

1. Nu exista destin pentru ca zeul evreilor ti-a dat libertatea sa faci ce vrei ca sa ajungi apoi in iad/rai in functie de ce ai facut.

La mijloc este o contradictie deoarece crestinii cred si in rai si iad si in destin laughing

Eu zic ca nu exista nici rai, nici iad, nici destin. Raiul si iadul au fost inventste odata cu religia crestina pentru a exploata frica omului lipsit de spiritualitate (astia sunt crestinii practic). Nu cred in destin pentru ca omul este o fiinta cu inteligenta superioara si este constienta de sine deci este responsabila de propriile actiuni si isi asuma consecintele de pe urma lor. Aici poate interveni karma care cegi drept nu prea se aplica la oameni care au vieti prea usoare avand in vedere raul pe care l-au facut.

| 6684464 a răspuns:

Alegerile pe care le faci sunt ale tale, insa sunt momente in viata in care faci alegerea din naivitate. Sunt lucruri pe care unii oameni trebuie sa le faca datorita planului Sau si/sau promisiunilor pe care le-a facut(Dumnezeu).
Deci da si nu. Majoritatea crestinilor(zic "majoritatea" ca nu am vorbit cu toti...) isi pun viata in Mana Lui, chiar daca nu esti crestin si trebuie sa faci ceva pentru ca planul si/sau promisiunea Lui sa ramana valabil(/a), atunci ai sa o faci datorita unor circumstante.

| Romanul86 a răspuns:

Există destin în sensul cum zicea Sf Vasile cel Mare că ne naștem și apoi murim și iarăși vom învia.
Destin în sensul că un om face fapte virtuase sau reprobabile nu există deoarece atunci dreptatea nu are rost să fie aplicată deoarece nimeni nu e vinovat ci așa a fost destinul ca cineva să facă rău iar prezența iadului ar fi absurdă.

| LOVW a răspuns:

Părerea mea este că nu omul își alege predestinarea ci Dumnezeu, mai clar o face. Ca să vorbesc multe cuvinte ascultă aceste videoclipuri, citește Sfânta Scriptură cu atenție și analizează, studiază ce scrie acolo dacă vrei să cunoști adevărata concepție creștină.
https://www.youtube.com/watch?v=VCKCzWgz7vA&t=140s
https://www.youtube.com/watch?v=bYagEz5gon8
O să mai găsești... : )