| erabianleonard a întrebat:

Cum fac sa adorm mai repede? Deci mie imi este somn dar cand ma pun in pat nu pot dormi ce sa fac sa adorm mai repede nu pot deloc trebuie sa stau 30 minute 40 minute sa adorm cum fac ce pot face ajutati-ma. Am nevoie de odihna

6 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Încearcă să numeri oi.
Ştiu, sună aburd dar la mine chiar funcţionează, oricât de bizar ar suna.
Până să ajung la 10 oi deja casc de vroţ 2 ori.
Numără încet şi în acelaşi timp imaginează-ţi oaia cum sare peste un gărduleţ;
Bea lapte cald;
Încearcă să nu te mai gândeşti la nimic, să te imaginezi pe tine, singur, într-o cameră cu pereţi albi uriaşi, goală;
Poate merge.

| cishfuiwfh a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Du-te tu eu am numarat aproximativ 7mi 526 si tot n-am reuşit

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru cishfuiwfh):

A fost doar o sugestie, la mine funcţionează, casc până să ajung la 4 oi, şi în general adorm până să ajung la 10.

| denisuk12 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la nimichappyasa fac si eu si mergebig grin acum depinde big grin:laughing

| fluturas10 a răspuns:

Pai...nu stiu daca o sa-ti fie de folos macar incerc sa te ajut tongue
1.numara (de la 1 la 100 daca nu adormi intre timp)
2.dezveleste-te si stai cu ochii inchisi (astfel o sa ti se fac frig si somn si te vei inveli)laughing
3.imagineaza-ti ceva (ce vei face maine, ce iti vei cumpara etc.)
4.pur si simplu inchide ochii si i-ati un ursulet langa tinewinking
5.inainte de culcare fa un dus cu apa calda tongue
6. pune telefonul langa tine si da-ti drumul la o melodie big grin
cam atat happy pa!

| Xandr a răspuns:

Somnifere sunt excluse! (creaza dependenta si pe deasupra iti dau peste cap metabolismul)

Nu consuma cafea /colla/produse ce contin cofeina dupa ora 14.

Nu sta la tv / pc cu ceva timp inainte de somn.

Bea ceai de tei, apoi pune-te relaxat in pat, citeste sau daca nu esti adeptul cititului stai pur si simplu, relaxandu-ti tot corpul.

Si ar mai fi o varianta (amuzanta de altfel) inspirata din serialul Mr.Bean : numara oile http://www.220.ro/emisiuni-tv/Noapte-Buna-Mr-Bean/sexLc0wdbx/ :))

alte idei : http://deweekend.ro/cum-sa-adormi-cand-nu-ti-e-somn/