| Anonimul3315 a întrebat:

De ce nu pot dormi la noapte? In caz ca veti zice,, Poate nu iti e somn". Sa stiti ca imi este somn. Casc de nu mai pot si ochii nici 2 secunde nu ii pot tine deschisi si nu pot adormi. Stau in pat si astept sa adorm si nu pot. Stau in pat 2 ore si nu adorm. De ce? Va rog ma ajutati? De ce am insomnia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fie consumi cofeina, energizante etc in timpul zilei, fie faci exces de TV sau calculator (peste doua ore pe zi sau le folosesti in ultima ora inainte de culcare, ceea ce este interzis), fie nu faci suficient efort in timpul zilei si nu esti obosit, fie esti stresat de o problema (serviciu, rate, cheltuieli, etc0

| Ella a răspuns:

Buna! Si eu am perioade cand nu pot adormi, sau daca reusesc sa adorm ma foiesc toata noaptea pe toate partile si dimineata ma trezesc mai obosita decat eram.In cazul meu este de la foarte mult stres, griji etc.Ar mai putea fi treaba asta si de la mesele tarzii,sau dulciurile pe care le consumam inainte de somn,prea multa cafea pe timpul zilei si chiar Cola, Pepsi, sau de la un stil de viata sedentar. Daca nu faci prea multa miscare si nu reusesti sa iti consumi energia in timpul zilei, noaptea nu reusim sa dormi. Eu cand simt ca nu pot dormi, ies la alergat 15-20 minute inainte de somn, dupa care fac un dus nici prea fierbinte nici prea rece, beau un ceai de tei caldut, mai ma holbez la tv 30 minute sau citesc ceva si reusesc intr-un final sa dorm.
P.S. Jogging-ul te scapa de stres si te ajuta sa te mentii si in forma.Incearca.:* Sper ca te-am ajutat. Somn usorhappy

| wallent1n a răspuns (pentru Ella):

Numa sa nu alergi prea mult, ca daca faci febre musculare si o sa ai dureri de picioare nu cred ca dormi binewinking

| Ella a răspuns (pentru wallent1n):

Nu-ti fa griji ca de la 20 min de alergat nu faci febra musculara(asta daca nu alergi in genuchihee hee si cu siguranta dormi mai binewinking Ar trebui sa mai incerci si tu din cand in candwinking Apropo, in loc sa ma "citezi" pe mine, mai bine l-ai fi ajutat pe Daniel cu un raspunswinking

| wallent1n a răspuns (pentru Ella):

Scuze dar am ramas cu sechele dupa ce am exagerat cu alergatu si am fost copt rau de tot laughing

| Ella a răspuns (pentru wallent1n):

Daca ai incercat sa ingrasi porcul in ajun ce sa-ti fac? Nici chiar asa doamne ferestelaughing Alearga cate putin sa nu risti sa iti cada picioareletongue

| Empathizer a răspuns (pentru Ella):

Bun raspuns. Merita funda!

| wallent1n a răspuns (pentru Ella):

Trebuia sa imi spui atuncea...acuma ii prea tarziu laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din cauza stresului si a oboselii acumulate peste zi. de-aia. Ti-o zic din exeprienta.

| Niiiicu a răspuns:

Sunt dereglari hormonale, nu prea e bine dar vor trece de la sine, se mai intampla si cand esti fericit toata ziua aici ma refer la o bucurie marehappyeu stiu iti iei un telefon nou, un pc nou, eu stiu...happy

| Flaviucu a răspuns:

Gandeste-te la ceva frumos/momente frumoase din viata ta, 100% o sa adormi cu gandul la ele. Ziua incearca sa iti epuizezi toata energia sa fii "rupt"

| Addaa1998 a răspuns:

Sa stii ca nu esti singurul si eu sunt asa!
Trebuie sa stiu de cand esti asa si te voi putea ajuta!
Daca imi raspunzi iti voi spuna de ce si ce sa faci
Fundita?

| Anonimul3315 explică (pentru Addaa1998):

Cum adica de cand sunt? De cand sunt pe lume? 2000 1 iunie

| Addaa1998 a răspuns (pentru Anonimul3315):

Poate ca peste zi nu te-ai obosit si noaptea nu dormi!
Mergi la doctor!
Fa ca si flaviu123!
Mai ales este vacanta!
Nu mai conteaza cand adormi poti dormi si peste zi normal ca melodia "eu vara nu dorm'
Regula numarul 1 in cazul de sanatate mergi la spital

| Addaa1998 a răspuns (pentru Anonimul3315):

Doamne fereste! Da' gandeste!
NU am intrebat eeu de cand esti pe lume! DAAAAA
Ci de cand esti asa? in aceasta stare
Pffff

| myruna2012 a răspuns:

Nu dormi, rolling on the floor

Gandeste-te la ce iti place cel mai mult!
Sa NU numeri oile( ca te va prinde si va tine 2 ore)
Incearca sa faci dus inainte si sa bei lapte (rece, cald nu conteaza)
Probabil ti-e prea cald.
Eu abia astept sa ma culc ca ma gandesc la s_x big grin
Si adorm intr-o ora aproximativ, dar adorm fericita. big grin

| BULANGIU96 a răspuns:

Tu vara nu dormi, ey nu ai somn...cu prietenii stai chefuiesti si "bei " pentru ca vara nu doormi.

| HinaOnBike a răspuns:

Pai toata lumea pateste, dar uite ce sa facinerdea o cana cu lapte cald
-Fa un dus cu apa fierbinte
-Priveste pe geam vreo 5 minute
-Apoi bagate in pat si viseaza la lumea ideala

La mine merge, incearca! Fundita?

| Anutsa410 a răspuns:

Mergi la doctor nu este normal!

| mdi a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la absolut nimic, mai ales la probleme, si mie mi se intampla ceva asemanator...

| roxana1 a răspuns:

Tin sa iti marturisesc ca am si eu aceeasi problem, ma culc in jurul orelor 00:30-01:00 iar in jurul orei 04:30 ma scol si adorm dupa cel putin o ora, am consultat mai multe persoane si mi-au spus ca este din cauza lipsei de ocupatie, ieri pe zi am fost mai activa si am dormit foarte bine, tin sa spun ca nu eram nici foarte dornica sa adorm pur si simplu visam cu ochii deschisi cum s-ar spune, sfatul meu este sa te deconectezi de tot ce este in

| roxana1 a răspuns:

Nu am mai putut crie pentru ca nu mai incapea, asa ca voi continua aici, incearca sa te decinectezi de tot ce este in mintea ta, iar in timpul zilei incearca sa fi mai activ

| Geoo_Geo_1998 a răspuns:

Nu poti dormi din cauza ca este foarte cald afara! Cel mai bine e sa dai drumu mai intai la aer conditionat si apoi te culci.NU UITA DESCHIS AERUL!happy