| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

De unde imi pot da seama daca un pistol este airsoft sau este dinacela de jucarie pe care probabil l-am avut cu totii? Adica eu stiam ca pistoalele airsoft sunt pe gaz sau co2 dar am aflat ca sunt si cu arc. Daca are arc de ce se mai numeste AIRSOFT? Adica nu poate fi comparat cu unul de jucarie pe care il gasesti la magazinele cu jucarii?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Toate folosesc presiunea unui gaz/CO2, sau aerul atmosferic presurizat manual. Acele "butelii" contin CO2

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai eu mai vad cateodata pe site-uri: Pistol airsoft cu arc (sau spring)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Da! Arcul se tensioneaza manual, apoi se descarca tensiunea lui, actionand un piston intr-un cilindru de initiere a propulsiei proiectilului.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Deci si astea cu arc folosesc "butelii"?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

NU. Reciteste ce ti-am explicat, sau cauta poze cu componentele unei arme ( pusca sau pistol ) cu arc

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am intles acum. Dar de ce i se zice airsoft daca e pe arc? Adica si pistoalele acelea cu bile de cand eram mici erau pe arc si nu se numeau airsoft.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Pentru ca aerul, nu pulberile explozive, este factorul de propulsie a proiectilului. Armele cu arc preced armele cu butelie.