| AlexeLup a întrebat:

Din luna ianuarie a acestui an m-am mutat in Italia, nu locuiesc singur ci impreuna cu sora mea mai mare.Au trecut insa 6 luni si nu cunosc pe nimeni de varsta mea, imi este greu sa ma integrez din punct de vedere social, am incercat sa imi fac prieteni sau ceva relatii incepand de la siteuri sociale si de dating pana a lua parte la activitati si chestii unde au fost prezenti foarte multi adolescenti.Nu gasesc ceva in comun cu cineva ca sa pot sa incerc o conversatie.Inca imi caut un loc de munca aici. Avem cunostinte dar sunt oameni maturi, nici unul nu are macar un copil (nu ma intrebati cum este posibil!).As dori niste sfaturi de unde sa incep, nici sa ii agat asa pe strada si sa le zic direct vrei sa fim prieteni nu mi se pare normal.Am cunoscut o fata si ramasese sa ne vedem la o cafea apoi am aflat ca se impacase cu fostul si am lasat-o balta. Ceva sfaturi in legatura cum as putea sa cunosc pe cineva?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu colegii de munca poti sa iesi afara cand prinzi un servici

| Donsavas a răspuns:

Dacă le vorbesti limba si urmezi o activitate care sa te lege de oameni ai sa vezi ca sunt de treaba si normali, ca si noi, nu te gândi că sunt diferiti.

| Panamax a răspuns:

Italienii sunt satui pana in gat de straini si nu-i agreaza chiar daca te saluta zambind.
Italienii in special cei din nord nu prea se dau in vant dupa prietenii cu straini in special romani.
Ori ca ii spui ca esti tigan sau roman pentru ei este acelasi lucru.
Invata limba cat poti de repede daca vrei sa-ti gasesti ceva de munca.

| gothicbat a răspuns:

Cred că ești ușor confuz, nu știi ce vrei de fapt, prieteni sau relație. Toate la timpul lor, nu trebuie să faci nimic special pentru a le obține, ci doar să fii tu însuți, ieși, socializează etc. etc.