| Thesinger1 a întrebat:

M-am gandit sa invat pe vacanta asta si sa intru in forta in clasa a Vll-a.
Voua ce metode de invatare v-au dat roade?
Vreau sa pun la. geometria, ca n-am prea inteles-o.
Si as vrea sa retin mai multa informatie la romana si la geografie.
Funda uriasa celui care aduce raspunsuri bune si folositoare!

Răspuns Câştigător
| DavidTTwowTT a răspuns:

Geometria de clasa a 5-a a 6-a este destul de stupid, unde iti da un triunghi si trebuie sa faci totul din nimic. In clasa a 7-a o sa faci mai mult chestii de sinteza, multe formule, dar usoare. Tot ce trebuie sa faci este sa faci exercitii, mai usoare, dar multe, pentru a prinde formulele. Asta-i cam toata filozofia... Matea se bazeaza pe multa munca, atata timp cat nu ai talent. La romana si geografie... depinde de ce tip de memorie ai, eu de exemplu, la fiecare lectie de uman (la romana, istorie, geografie, etc.) imi fac o schema in care incerc sa construiesc scheletu` lectiei(la propriu laughing ) trag linii si fac animatii si incerc s-o "populez" in mintea mea cu informatiile din caiet. Fac schema in 5-20 min (depinde de marimea lectiei) si o citesc odata si o retin. laughing
Inca ceva, niciodata sa nu ai asteptari prea mari de la tine, sa nu zici niciodata ca faci totul pentru ca exista riscu`, marele risc, sa nu iti iasa exact cum ti-ai propus si o sa apara dezamagiri, iar daca apar dezamagiri este grav, apar si frustrari, constrangeri, o sa arunci vina...ma rog, e un lant de chestii, asta ti-o zic din experienta, sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| ForeverAloneGirl a răspuns:

Și eu încerc să mai învăț pentru clasa a VII-a, vreau o medie mai mare.
Eu mi-am propus mai întâi să mă organizez, să scriu într-o agendă ce trebuie să cumpăr și ce îmi propun pentru următorul an. După asta vreau să-mi fac dosare la aproape toate materiile ( sunt bâtă la mate ) sunt foarte folositoare, e bine să ai dacă vrei să fi organizat. Eu merg la bibliotecă și mai învăț la toate materiile dar mai mult la cele la care am avut media mai mică, cumpăr un caiet... mai fac exerciții la mate și poate și meditații. La matematică îți poți face un dosar unde ai toate definițiile, demonstrațiile și alte chestii de care ai nevoie.winking
Sper că te-am ajutat... happy
Fundă? puppy dog eyes

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru ForeverAloneGirl):

Nu prea ai nimic de cumparat, eventual 1 gram de minte laughing. Glumesc bineinteles. Intr-un timp am incercat si eu sa fac tot felul` de dosare si chestii... aproape degeaba, doar ca ai unde sa arunci ochii pe o formula, atata tot. Chestia cu biblioteca te ajuta la cultura generala, ori in scoli nu se preda cultura generala(un lucru foarte prost), deci esti cam departe de ceea ce se face la scoala. Daca faci pregatire, te sfatuiesc insistent sa NU faci cu profesorul de la clasa o sa primesti doar note. Cautati un alt profesor. Un plan de vara ar fi urmatorul, prima luna va linistiti, relax, apoi. in a doua luna citit chestii care tin de uman, iar in ultima luna va uitati peste programa de clasa a 7-a si incepeti sa lucrati, eventual luati clasa a 6-a de la capat si faceti chestiile de sinteza. Zic in ultima luna deoarece se uita repede.

| ForeverAloneGirl a răspuns (pentru DavidTTwowTT):

Poate așa e la școala tawinking eu sunt la cea mai bună școală din Sibiu. Deci...
la bibliotecă găsesc cărți și manuale și fac exercițiiwinking

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru ForeverAloneGirl):

Orgolii, daca vrei iti demonstrez ca nu stii nimic laughing. Dar nu prea vreau eu. Daca tu crezi ca scoala iti pregateste un viitor bun, te rog, continua cu scoala, dar o sa realizezi singura asta, stai calma.
Sa inteleg ca la scoala ta va bazati pe doasre si toate cele? draga, dosarele sunt egale cu 0. Inveti si fara ele daca poti sa inveti, daca nu rezuma-te la dosare ca o sa primesti dosare. Nu stiu de e ma complic cu un copil ca tine. Nici eu nu realizam toate astea cand eram de varsta ta. Scoala e doar o doctrina, o incapere unde daca esti prost devii mai prost, iar daca esti destept nu faci altceva decat sa filtrezi amalgamul de informatii pe care-l primesti, n-am nevoie de aprobarea ta acum, o sa-mi dai dreptate cand o sa realizezi, dar daca o tii asa nu realizezi nimic.