| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! Ma gandeam sa fac o calatorie la Sofia, fiind totusi un oras capitala destul de aproape de Romania. Mi-am facut rezervare la FlixBus din Bucuresti, cu 140 lei dus-intors, dar as dori sa stiu cateva detalii.
In primul rand, doresc sa stiu daca pot trece in Bulgaria cu pasaportul temporar valabil, pentru ca buletinul mi-a expirat, si pana il primesc pe cel nou, mai am de asteptat.
In al doilea rand, cam care ar fi preturile acolo ( mancare, o cazare decenta, metrou, muzee )
Si in ultimul rand, as vrea sa stiu daca 2 zile in Sofia mi-ar ajunge ( cu un buget pana in 600 lei ).
MULȚUMESC ANTICIPAT! DAU FUUUUNDĂĂĂ!

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca ti-ar ajunge 120 de euro 600 lei), sa mananci, sa te plimbi, sa platesti metroul, taxiurile, muzeele si sa dormi la hotel sau motel.
Minim 500 euro pentru cat ai tu in plan in astea 2 zile.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si in ultimul rand, as vrea sa stiu daca 2 zile in Sofia mi-ar ajunge ( cu un buget pana in 600 lei ). Nu prea, doar dacă mănânci puțin.
Cazare la acești bani? încearcă airbnb.

| mihai69 a răspuns:

Pe booking o cazre decentă e undeva pe la 200 lei pe noapte.
O masă la Happy nu cred să fie mai mult de 100.
Muzeele sunt destul de ieftine, la fel transportul în comun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In aia 600 vrei sa incluzi si cazarea? Heh...

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

600 lei nu-ți ajung o zi ca turist în România și tu vrei sa mergi in alte tari rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Am fost în alte orașe unde zic unii ca ar fi mai ieftin și am cheltuit vreo 2000 pe zi deci

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru LohneheriusAy):

E vezi, fără cazare și transport care costau încă pe atât pe puțin. În fiecare am e mai scump, nu te aștepta ca dacă acu 10 ani ți-o ajuns 600 lei anul asta o să-ți ajungă tot 600.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru LohneheriusAy):

Ca elevii, da, stai sa vezi cum e când termini cu studiilehee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

600 pentru cazare si restul nu iti ajung.
Oricum in Bulgaria sunt preturi un pic mai mari