| lalalalallll a întrebat:

Mereu mă exprim greșit, zici că sunt analfabetă. Amestec o grămadă de cuvinte între ele și îmi iese o tâmpenie. Mai ales că azi când am fost la bibliotecă (coșmar cumplit) și i-am spus bibliotecarei ce cărți vreau m-am exprimat greșit, până și pe ea (dumneaei, să nu faceți comentarii) a bufnit-o râsul. Acum vreo 3 ani eu în loc de plural ziceam "prurar", când ieșeam la tablă și mai continuă povestea dar nu mă obosesc să scriu totul.
Ce să fac?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da-ti silinta sa scii corect, citeste si tu ziarele din casa si asa o sa te obisnuiesti mai usor cu gramatica.

| lalalalallll explică (pentru mgtow):

De scris scriu corect, dar vorbesc greșit.

| mgtow a răspuns (pentru lalalalallll):

Atunci uita-te la stiri in fiecare zi si asculti cum vorbesc reporterii, mai auzi cum vorbesc unii tarani care nu prea au habar de gramatica dar nu le dai importanta lor.

| anutza a răspuns:

Probabil ti-e un pic teama cand vorbesti cu cineva si din dorinta de a vorbi corect mai rau te incurci.
Nu te grabi cand vorbesti. Adunati cuvintele. Si nu mai te teme toata lumea mai greseste, scapa de aceasta inhibitie.

| ioana1704 a răspuns:

Care e limba ta materna. daca ar fi maghiara se intelege

| Homye18 a răspuns:

Ca sa poti vorbi corect din punct de vedere gramatical ( parerea mea )apuca-te sa citesti literatura ( carti ) si cand intalnesti un cuvant pe care nu-l cunosti iei D.E.X-ul ( Dicitionarul Explicativ al limbii Romane ) cauti cuvantul respectiv, vezi ce inseamna si ce forme de plurar are si in ce context se foloseste etc.