| Dizzyz a întrebat:

Mi-am comandat in urma cu 2 saptamani un cub rubik, dayan zhanchi de pe siteul Genios.ro.Cand a ajuns,mergea bine, dar dupa ceva timp, a inceput sa mearga mai rau.Cred ca stiu de ce mergea si inca merge mai rau,fiindca am facut prostia sa il lubrifiez cu o solutie pentru parbrizul masinii, numit silicon si nu mai stiu cum.Mergea excelent dupa ce l-am dat. Taia extraordinar, la 45 de grade. Dupa o ora,a inceput sa mearga extrem de greu apoi dupa ce l-am mai miscat mergea relativ bine,adica ma descurcam cu el.Dar nu mai taia ca atunci cand l-am luat si o mare problema, imi tot cad piesele din el si mi-e frica sa nu se rupa la un moment dat.Nu exista zi in care sa nu cada macar o piesa.Pot sa fac ceva in privinta asta,adica sa nu mai cada piesele si sa mearga mai bine?
A, si era sa uit:am umblat la suruburi sa fie mai stranse dar tot cadeau.Eu m-am gandit sa spal toate piesele cubului pentru a se lua lubrifiantul.E o idee buna, sau e una proasta?
Rog sa imi raspunda cei in cunostinta de cauza.Dau Funda.Multmesc!

Răspuns Câştigător
| DGIDGG a răspuns:

Nu stiu cat de rau este ce ai facut dar cu siguranta nu este foarte bine.
Sfatul meu este sa il desmantezi iei piesa cu piesasi o speli bine si prin interiorul sau azand grije sa nu deslipesti sikerele, speli chiar si suruburile, arcul si piulitele care se gasesc in interiorul mislocurilor.
Dupa ce le-ai spalat bine le lesi sa se usce bine sau eventual le poti scerge dar dupa ce le scegri le mai lasi un puc la uscat, cand le lasi la uscat vezi ca suruburile, arcurile si piulitele sa fie sterse bine si vezi ca sa nu iti ramana apa si in cunleu fiindca si ala ar trebui spalat.
Dupa se sau uscat bine le vei putea monta.
SFATURI IMPARTANTE: bine ar fi ca in timp ce le montezi sa ai la tine si un lubrifiant spetial pentru cuburi si sa le faci si intre suruburi si piulite dar si intre centre si nucleu si pe partea de frecare a muchiilor cu colturile dar nu e neaparat sa pui pe fiacare muchie sau colt e suficiant sa pui pe 2-3 din fie care si sa il amesteci bine, dupa ce il amesteci bine pentru a se unge toate piesele din cub cu lubrifiant e nevoie sa lasi din nou la uscat cubu numai ca acum il lasi montat pentru a se usca acel lubrifiant pe care l-ai pus, in 2-3 ore dupa se va uscat lubrifiantul ´spetial´ si va fi ca nou dar e important sa speli cu atentie poate dar toate piesele si mislocurile si siruburile cu arcuri si cu piulite si chiar si nucleul findca s-ar fi putut baga si pe acolo sprei de masina( nu e neaparat sa il dai cu lubrifiant de cuburi dar asa iti va merge mai usor). Cand il lesi sa se usce de apa sau de lubrifiant e bine sa il lesi cate va ore pentru a fi siguri ca nu exista apa sau ca lubrifiantul s-a uscat cum trebuie in caz contrar apa poate face ca lubrifiantul sa nu isi faca bine treaba sau daca e uscata apa si lubrifiantul nu s-a uscat cum trebuie este probabil ca cubul sa nu mearga cum speram deci de asta trebuie sa ai rabdare sa se usce, lubrifiantul nu trebuie uscat cu servetele findca asa se ia de pe piese trebuie lasat sa se usce pe ele, cand lasi piesele ude de apa la uscat e bina sa le pui pe un prosop pentru a lua apa mai bine. Cand ul montezi ai grije la toate componentele si la pozitia corecta a piulitelor fiindca are o curbura si daca e pusa rau atunci nu va functiona cum trebuie. Nu stiu daca ar mai fi ceva de spus dar cred ca le am spus pe toate daca ai vreo intrebere sau daca am uitat sa mentionez ceva te rog sa ma intrebi fara gena eu am sa iti raspund la cel maai scurt timp dupa ce vad intrebarea. Apropo daca am niste greseli la scris te rog sa ma ierti si sa nu te superi findca nu am vrut sa fie greseli.

P.S. si eu am tot un Dayan Zhanchi si chiar merge zoarte bune sunt foarte multiubit de el. Si daca ma ai nevoie de ori ce te rog sa ma intrebi nu neaparat despre cuburi si despre altceva despre ori ce ca o sa te rezolv cat de repede pot, daca te intereseaza imi spui si iti las meilu meu pe care ma uiti in fiecare zi sau vedem. Sper sa iti fie de ajutor ce ti-am spus i cred ca va fi ca nou. Salutari.
Apropo spune-mi te rog cum te-ai descurcat ca sunt curios cum a ramas si am mai uitat ceva: cand stangi suruburile sa nu le strangi la maxim sa lezi un pic mai liber der nu foarte foarte mult dar cred ca sti deja asta happy
si sa nu uti sa imi spui cum a ramas cubul ca i-am spalat eu la un coleg cubul (tot un Dayan) ca nu stiu cu ce lo dat si a proape lo blocat de tot dar dupa ce l-am spalat si l-am lasat sa se usce o mers ca nou, eu nu i-am pus librifiant findca nu am acuma dar o mers foarte bine si o taiat colturile le perfectiune si cand imi cumpar ii spun sa vie sa il lubrifiez.
Am uitat sa iti mai spun ca sa nu folosesti in niciodata ulei de bucatarie su vazeluna pentru a lubrifia cubul fiindca o sa ili distrugi, poate ca la inceput va merge bine dar dupa nu va mai merge deloc fiindca o sa se adune praf in interiorul cubului si va fi si lipicios si in ori ce caz lubrifiazal cu produse spetiale pentru el.

| Dizzyz explică (pentru DGIDGG):

Ok.O sa-ti zic cum a mers.Ti-am dat funda inainte de a sti cum o sa mearga pentru ca te-ai straduit sa-mi raspunzi si iti meriti funda.Btw,prima funda asta a fost.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O idee proasta a fost cand i-ai dat cu silicon.Nu mai vorbesc de celelalte idei.La fel de proaste.Silicon la parbriz? Ma indoiesc. Poate silicon pentru bordul masinii.Ia-ti alt cub.Asta nu mai e bun.