| Bisbiavatar12 a întrebat:

Se poate face baie in Dunare fara nicio problema? Fiind un fluviu curgator, ma gandesc ca te va trage. Funda

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt o groaza de curent, de vartejuri, de vegetatie. Nu e nicidecum un loc sigur de facut baie, nici inotatori experimentati nu cred ca se baga

| Ara997 a răspuns (pentru suntserios):

Se baga multi, ca -s tieri si i impinge. al cu coarne. dar multi nu se mai intorc pe mal.

| Ara997 a răspuns:

Nu. sunt f. multi curenti, sunt si sorburi, vin aluviuni cu tot soiul de mortaciuni, am cunoscut in zona Galati Braila destui. care astazi nu mai sunt. i-a inghitzit dunarea :
caz concret :
- fost coleg de liceu s-a dus la scaldat si. nu s-a mai intors, tatal unei prietene, s-a scaldat, a agatat o funie ce plutea pe apa apa de picioare, s-a panicat si s-a inecat. un coleg s-a dus cu familia la plaja si a facut un pas in dunare la 3 m de mal, si a disparut. l-au cautat pescarii 3 zile.
unul s-a batut cu caramida piept ca el traverseaza dunarea la Braila, e ingusta si adanca acolo, a facut carcel, s-a zbatut 10 secunde si. a disparut.
deci stai calm, viata e frumoasa, esti tanar, traieste-o cu capul la soare, la aer cu ochii si gadul la fete, la o bere rece... nu la 2 m sub pamant.

| Kandia15 a răspuns:

Eu am facut baie in Dunare. Depinde si in ce zona te duci.
Numai nu te duce departe. Stai mai pe la mal asa, maxim cu apa pana la mijloc, ce sa zic? laughing

| Andrei095gmr a răspuns:

Poti face, dar in anumite locuri, cei din zona iti vor explica mai bine, doar ca iti dai seama ca apa e murdara, no?