| Sahpiro123 a întrebat:

Sunt in clasa a 7 a si am la biologie 4 puncte scazute dintre care unu cu pixul si restul cu creionul.Am vreo sansa sa nu inchei media cu 10 la purtare tinand cont ca ceilalti profesori n-au nimic cu mine. Punctele la purtare cine are dreptul sa le scada diriga nu are nimic cu mine si imi este frica va rog astept pareri.

8 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Daca diriga ta e de treaba atunci s-ar putea "sa se roage" de profi sa te ierte si sa-ti mai dea o sansa

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În cancelarie, diriginta va solicita părerea celorlati profesori cu privire la comportametul tău si vor decide împreună situația ta. Pentru că profesorul care ti-a scazut "punctele" nu va trece cu vederea gafele (problemele care le-ai cauzat), deci nu va ignora! Media la purtare, din păcate, îți va fi scăzută (altădată să stii să te comporți civilizat happy!)
Notele la purtare între opt si zece le pune diriginta. Sub nota 7 se va decide in consiliul profesoral prin vot. Dacă vei avea sub 7, ți se va întocmi un dosar de către profesorul diriginte care va ajunge la inspectoratul școlar. Mai bine cere-ți scuze profesoarei ca să-ti șteargă punctele, ca să nu ajungi în discutie la consiliul profesoral fiindcă e...rău! Noroc! Și altădată..fii cuminte!

| Sahpiro123 explică (pentru floresdemayo):

Spre norocul meu media nu mi-a fost sczuta ci am incheiat cu 10

| floresdemayo a răspuns (pentru Sahpiro123):

Bravo! Ai grijă mare data viitoare. Ia-o ca pe-un fel de avertizare, si nu te duce tot pe principiul "greșesc, dar sunt iertat", că nu-i totdeauna la fel. Tu ai fost însoțit de noroc, de data aceasta! Nu repeta greselile. Probabil ai fost iertat că fiecare om are dreptul la a doua șansă, dar nu oricine e îngăduitor să o dea big grin!

| LolaLollita a răspuns:

De obicei pentru a fi scazuta media la purtare, sunt consulati toti profesorii respectivului elev, ca intr-un fel de consiliu. Doar diriginta va pune nota finala la purtare. Tinand cont ca un punct la purtare este scazut cu pixul, cred ca cel putin acela va fi luat in considerare si vei avea maxim nota 9.

| Innnaa a răspuns:

La final de semestru, pentru fiecare copil, fiecare profesor acorda o nota care va fi nota la purtare. Si se face media tuturor notelor primite de la fiecare profesor, deci ai sanse sa iti scada pe putin 2 puncte...

| RedFantasy a răspuns:

La sfarsitul semestrului se face un consiliu al profesorilor care predau la acea clasa si daca un profesor cere nota la purtare scazuta la un elev se analizeaza motivele si e posibil sa fie scazut 1 punct( in unele cazuri chiar si mai multe).

| Kinder99 a răspuns:

Din cate stiu daca un profesor cere ca media la purtare sa fie scazuta dirigintele trebuie sa respecte asta. Dar nu sunt sigura happy.