| LooolaaBooolaa a întrebat:

Sunt trista deoarece prietena mea cea mai buna, Alina are paduchi si mi-a spus doar mie.A incercat toate solutiile.1.gaz
2. otet
3. otet&sare
4.cu pieptenele special
Nu stie ce sa mai faca.Am decis sa postam asta pe TPU deoarece sigur unii dintre voi au trecut prin asa ceva.
P.S.Nu accepta solutii de la farmacie deci nu dati comentarii cu ele.
Daca functioneaza ceva dau Funda.Va multumim!

Răspuns Câştigător
| Psychic a răspuns:

1.tuns zero
2.un produs de la o firma gen plafar(deci tot trebuie de mers si cumparat ceva)
3.sau poate incerca cu un ulei volatil, dar trebuie sa intrebe acolo de care exact.Nu e nici o rusine.Eu stiu pe cineva de familie buna care a luat de undeva si a trecut prin aceasta problema.
Daca nu s-a rezolvat cu ceea ce ai postat, e posibil ca sursa sa existe in continuare(adica scapa si dupa 1 zi-doua iar ii ia). Trebuie evitat contactul cu anumite persoane, lenjeria toata la spalat/ scuturat/etc., animalele sa stea intr-un singur loc...BAFTA! ps: eu parca am dat cand eram mic cu soda pe cap, nu mai stiu sigur, asta cam arde da e buna.

3 răspunsuri:
| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| LorennaAlexandra a răspuns:

Pentru o astfel de problema este neaparata nevoie de o solutii epe care o gasesti in farmacie(nu conteaza ce fel de solutie este, important e sa nu fie o solutie care ataca scalpul si sa isi faca efectul dupa o singura utiliza, altfel nu isi face efectul)care costa in jur de 15-30 lei.Totusi uite aici niste tratamente naturale:

1. Tratament natural impotriva paduchilor
Combinati o jumatate de lingura din fiecare dintre urmatoarele: eucalipt, busuiocul cerbilor si rozmarin. Adaugati apoi 2 linguri jumatate de ulei pur de masline.Un adult trebuie sa incerce acest amestec pe o portiune de piele pentru a fi sigur ca nu apar iritatii. Daca vi se pare ca "pisca" adaugati mai mult ulei de masline. Spalati parul copilului cu apa fierbinte (atat de fierbinte cat poate suporta). Cu ajutorul unui pieptene intindeti aceasta mixtura pe parul copilului. Folositi apoi un pieptene special pentru inlaturarea lindinelor (oualor de paduchi ). Legati apoi un batic, preferabil din bumbac, in jurul capului copilului si lasati-l asa peste noapte. S-ar putea sa aiba o senzatie de mancarime, daca nu supota spalati amestecul de pe par, diluati-l din nou si incercati sa il reaplicati.

Dimineata urmatoare
Spalati parul copilului cu un sampon de calitate din arbore de ceai. Dupa acest tratament nu ar trebui sa mai aveti probleme cu paduchii, reaplicati-l ori de cate ori este necesar. Pentru a preveni totusi aparitia paduchilor ( daca au fost cazuri la gradinita sau scoala) folositi ulei din arbore de ceai pentru a masa scalpul copilului.

2. Tratament natural impotriva paduchilor

O alternativa naturala cu ajutorul careia scapati de paduchi, este maioneza. Acoperiti scalpul si parul copilului cu un strat de maioneza, aplicati deasupra o punga si lasati-l astfel timp de jumatate de ora. Spalati parul cu sampon si apoi inlaturati lindinele cu un pieptene special pentru paduchi.

3. Tratament natural impotriva paduchilor
Pentru o reusita efectiva folositi un sapun cat mai pur posibil si urmati indicatiile de mai jos. Fiecare pas este important.

Pe parul uscat, incepeti de la marginea gatului de-a lungul liniei de par, de jur imprejurul capului pana cand parul este saturat cu acest sapun. Continuati miscarea pana ajungeti spre varful capului, daca aveti fetita cu par lung, inlaturati clamele sau coditele si continuati sa frecati scalpul cu acest sapun.

Masati capul pana incepe sa faca spuma si intindeti spuma cu ajutorul unui pieptene pentru a fi siguri ca ati acoperit toata portiunea. Legati sau infasurati parul cu un batic si la fiecare 10 minute mai executati un masaj pana trec 30-40 de minute. Nu clatiti parul si nu il lasati sa se usuce, reaplicati sapun daca este nevoie. Urmatoarea zi puteti proceda la fel ca la primul tratament. Spalati parul copilului cu un sampon de calitate din arbore de ceai.

| LooolaaBooolaa explică:

Noi 2 suntem in Germania cu parintii.Nu putem cumpara nimic!