| andymanro a întrebat:

tocmai ce mi-am instalat windows-ul si vad ca am doar un local disk de 50 GB eu am hdd de aproape 150 GB, cum fac sa imi pun si ceilalti 100GB la treaba?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai creat partitia, ai lasat-o asa cand ai instalat windows-ul.Acum trebuie sa reinstalezi din nou, lasi 50 de giga pentru C unde instalezi windows-ul si creezi partitie de estul cat mai e.Soer ca ai inteles. Acolo, unde instalezi win in partitia c, mai jos ai optiunea de create partition.

| andymanro explică (pentru anonim_4396):

Pai cand mi-am instalat windows-ul imi aparea partita 1 si 2 [C si D] si erau toate bune, si am ales sa instalez in partita 1, si tot nu imi apare partitia D.Stiam ceva cu Disk Manager dar am uitat, ma ajutati va rog?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andymanro):

Nu ebine cu disk manager.Nu am umblat niciodata cu disk manager. Eu te sfatuiesc sa reinstalezi din nou windows-ul la restart.Adica bagi cd-ul cu windows in unitate si dai restart.Cand apare scris,, boot atappi from cd,, apesi enter, pc-ul incepe sa copie filele din cd, adica practic incepe instalarea.cand ajungi sa instalezi win, stergi mai intai C-ul, apoi orice partitie mai ai. Dupa aceea faci o partitie de 100 sau de 90 de giga, ramane astfel 50 pentru windows. Dupa ce ai creat acea partitie, la numarul 2, deci local disc D de 98 de giga de exemplu, mergi din nou la c, adica numarul 1 in cazul win 7 si instalezi in 1 windows-ul.Asa ramai cu 50 in 1, unde e instalat si win dar ai si nukarul doi, adica D-ul de 98 sau cat l-ai creat tu. Daca intampini probleme si nu stii, cheama mai bine pe cineva care se pricepe sa creeze partita 2.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dau un copy paste de pe un topic unde au fost discutii pe aceasta tema:

,, Daca ai formatat HDD-ul adica in pasii de instalare ai facut acest lucru, poti sa recuperezi date de pe partitia pieduta cu soft-uri dedicate, daca nu si ai mers cu next >si ok -uri fara sa te uiti -orbeste-si "C" -ul este de obicei prima partitie mai sunt sanse, mergi in Control Panel >Administrative Tools>Computer Management>Disk Managementi si vezi daca la "D"-ul tau este atribuita o litera, daca nu o faci tu si apare partitia, sau daca are atribut hide (ascuns) atunci clik dreapta si bifeaza sa fie vizibila(partita),,.

| andymanro explică:

Tot nu merge cu disk ala, ai putea sa-mi lasi un id de skype/mess?