| Angelworld a întrebat:

Salut tuturor. am si eu o problema cu o bicicleta Velors Enduro 2463bd parca. cand dau in spate din pedale pe orice foaie si pe orice pinion as fi aud un tacait... MA DISPERA! un prieten mi-a zis ca in cateva zile va trece acel sunet dar deja incepe sa se agraveze (se intensifica sunetul) am desfacut roata am incercat sa scot axul dar nu pot... si cand dau din pinioane in spate se aude sunetul ala (cate odata mai tare cate o data mai incet) cine ma poate descurca ii dau funda! Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| catalin055 a răspuns:

Este de la pinioane acolo au niste catei asa se numesc si probabil nu i mai ai pe toti te sfatuiesc sa i desfaci roata si sa verifici si rulmentii dar si pinioanele dale jos si bagale vasilina sau ulei ce ai u am avut aceeasi problema si eu si de acolo a fost

| Angelworld explică (pentru catalin055):

Pai problema este cum desfac pinioanele

| catalin055 a răspuns (pentru Angelworld):

Pai dupa ce dai roata jos are la pinioane o siguranta de aia are 2 puncte e ca un fel de saiba si despaci de acolo ( este pe filet ) si iei o surubelnita cv sa bati in ea in sensu desfacerii si dupa ce iese saiba aia ies pinioanele automat

| Angelworld explică (pentru catalin055):

Am incercat sa fac cum imi zici tu dar cand dau de asa numita "saiba" nu pot sa o scot awara...cred ca este mult ulei acolo... in loc sa o scot am bagat-o mai mult