| Alexed a întrebat:

Recent am observat la bicicleta mea(bmx) un sunet ciudat(ca un păcănit) la miscarea pedalelor in sensul opus pedalarii. Acelasi sunet se aude si cand incetez sa pedalez. Cred ca sunetul vine de la pinion spate. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Unge mecanismul respectiv. Posibil sa fi intrat o piatra sau alt corp strain acolo si sa fie necesara demontarea. Alta posibilitate ar fi deteriorarea coroanei cu bile (o bila a sarit sau s-a spart ).

| Alexed explică (pentru danutzu96):

Cam asa se aude, ca si cum ar juca niste bile pe acolo, in caz ca nu i dau de cap, cum pot schimba bilele?

| danutzu96 a răspuns (pentru Alexed):

Trebuie schimbata coroana cu totul. Cauti pe la magazinele de profil.

| Alexed explică (pentru danutzu96):

Multumesc multwinking

| Raluca07SF a răspuns:

Am patit asta, nu prea le am cu bicicletele ca de' sunt fata, dar poti sa iti zic ca este foarte probabil (cel putin mie asa mi s-a intamplat) sa ti se fii stricat rulmentul si sa pice bilele acelea metalice, sper ca te-am ajutat, pa!winking

| Alexed explică (pentru Raluca07SF):

Multumesc frumos ❤