| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am schimbat axul de la bicicleta de la roata din spate(cel vechi a fost crapat) si roata din spate imi juca. Acum nu imi mai joaca dar aud niste sunete foarte ciudate din aceea zona(parca as lovi 2 metale, ca un sunet de pocnitura). Aceste sunete sunt constante. Care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Da,e de la bilele din inauntru, ele fac acel zgomot de scartait mecanic.
Cand pedalezi ar trebui sa se auda mai tare.
Du-te inapoi sa-ti rezolve problema.

4 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Axul adica cu tot cu butuc?

daca da, vezi ca piulitele sa fie stranse bine dar nici prea stranse(trebuie mai multe incercari pana nimeresti).

Asta a fost problema la mine, initial am crezut ca e de la rulmenti.

| Alfred0703 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Axul fara butuc. Chestia aceea care intra prin butuc(nu ma pricep). La butuc nu am umblat(doar a fost scos). In plus, cred ca e de la bilele din inauntrul axei(sau din jurul ei)

| Alfred0703 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Am uitat sa mentionez ca de fapt un mecanic(sau cum se numeste) a facut aceste lucruri. In plus acele sunete se aud cand ma pun pe bicicleta, daca merg pe langa nu se aude.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Alfred0703):

Da,e de la bilele din inauntru, ele fac acel zgomot de scartait mecanic.
Cand pedalezi ar trebui sa se auda mai tare.
Du-te inapoi sa-ti rezolve problema.

| Alexandru_Alex_1985_uJ4i a răspuns:

Cred ca roata atinge cadrul
Poți verifica daca pui bicicleta "cu fundu' in sus" si dai la pedale